V minulých dnech se hned dvě farmaceutické společnosti pochlubily nejen tím, že mají prakticky hotovou vakcínu proti koronaviru, u níž chybí jen finální razítka regulačních orgánů, ale také tím, že tyto očkovací látky jsou nebývale účinné.
Narychlo spíchnuté vakcíny s obrovskou účinností
Laikům by zřejmě na deklarované účinnosti mezi 90 a 95 % nepřišlo nic moc divného. Ostatně, většina lidí se stále domnívá, že očkování funguje stoprocentně. Tedy, že když si nechají dát vakcínu proti některému z virů či bakterií, jsou plně chráněni. Tak tomu ale v drtivé většině případů není a například očkování proti chřipce je účinné ze 60 až 80 %, v závislosti na tom, jak se podaří vakcínu namíchat na míru kmeni, který se šíří v daném roce.
Americké společnosti Pfizer a Moderna přitom deklarovaly, že jejich vakcíny proti koronaviru mají účinnost 90 %, respektive 95 %. To okamžitě vyvolalo velké pozdvižení v odborné obci, protože taková čísla jsou u vakcín málokdy vídaná. Obzvlášť potom u těch, které vznikají na rychlo. Očkování proti koronaviru jsou přitom vyvíjeny v historicky krátkém čase. Od počátku jejich vývoje po uvedení na trh neuplyne možná ani rok. Je přitom běžné, že vakcíny vznikají třeba deset let.
Počítalo se s účinností 50 procent
Vysoké účinnosti vakcín na Covid-19 se diví také epidemiolog Roman Prymula. “Z odborného hlediska je neobvyklé, že by respirační vakcína měla úspěšnost 90 až 100 procent. Tohle je až na bázi senzace. To by třeba znamenalo, že by mohla být menší proočkovanost. Nemusela by být 80 až 90 procent, stačilo by třeba 60,” řekl bývalý ministr zdravotnictví Prymula deníku MF DNES.
Dosud se přitom počítalo spíše právě s tím, že vakcíny budou mít relativně nízkou účinnost. Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv deklaroval, že od vakcíny požaduje alespoň padesátiprocentní účinnost. Znamenalo by to, že by vakcína statisticky fungovala u jednoho ze dvou lidí. Už to by ale dokázalo epidemie velmi významně zbrzdit. Evropská léková agentura, jejímiž rozhodnutí se řídí i české úřady, šla dokonce ještě dále. Deklarovala, že pokud by vakcína byla bezpečná, udělila by výjimku i pro ty, které by o nějaké procento nesplnily padesátiprocentní efekt.
Foto: Freepik