Že se něco děje, bylo patrné už na posledním jednání Rady České televize. Podle přítomných svědků probíhalo v nebývale dusné atmosféře a ze strany nedávno jmenovaných radní byla znát velká míra bojovnosti. Nakonec se tu odehrály skutečně významné změny. Rada rozhodla o odvolání dozorčí komise, načež s několikadenním odstupem rezignoval na svou funkci sám předseda Rady ČT René Kühn i jeden z jeho zástupců. Dosavadní šéf Rady přitom patřil k umírněným a byl povazován spíše za zastánce ředitele ČT Petra Dvořáka.
Nepřátelské tábory se šikují
Vzhledem k neustále sílícím tlakům na Českou televizi ze strany některých parlamentních stran a vybraných médií se podle všeho naplňují obavy z nově doplněných radních, zejména potom Hany Lipovské či Luboše Xavera Veselého. Ti totiž, s dalšími pěšáky v radě v zádech, provádějí jednoznačné kroky k podkopání pozice současného vedení ČT v čele s dlouholetým ředitelem Petrem Dvořákem.
Obhájcům nezávislosti televize to už naplno došlo, a tak 17. listopadu uspořádali první “testovací” demonstraci v autech před budovou České televize. Netrvalo dlouho a ozval se sám prezident Miloš Zeman, jehož slova lze vnímat jako výzvu k frontálnímu útoku na Českou televize, respektive její současné rozložení.
“Ne že bych měl jakékoli sympatie vůči České televizi, pokládám ji za součást opozice, nikoli za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi,” prohlásil prezident Zeman v jemu oddaných Parlementních listech. Už jen skutečnost, že poskytuje rozhovory podobně okrajovým médiím a na pozvání ČT nereaguje, o mnohém vypovídá.
Zeman zatroubil do boje
Zeman pochopitelně vytáhl i nějaké to bahno na současného ředitele České televize, jak je ostatně jeho zvykem, když chce někoho dehonestovat. Současně to předvedl se složkou na ředitele BIS Michala Koudelku. “Vzhledem k tomu, že někteří považují Martina Romana za ne zcela důvěryhodnou figuru, pak účast ředitele České televize na této akci, notabene ve společnosti pětiprocentního Mirka Topolánka, mně připadá jako ne zcela uvážená,” řekl Zeman. Tento výrok je obzvlášť kuriózní, když si uvědomíme, že s Martinem Romanem má skvělé vztahy především Zemanovo úzké okolí. Ostatně, i současný šéf ČEZu je považován za Romanova spojence. Podle zákulisních informací přitom Zeman o Benešovi uvažuje jako o potenciálním předsedovi úřednické vlády, kterou by si prezident naposledy rád sestavil.
Pak už nepřekvapí, že Miloš Zeman vyzval k tomu, aby Petr Dvořák v čele České televize skončil. Nedodal už, zda by si představoval jeho rezignaci nebo vynucený konec Radou ČT. To už je ale vedlejší. Jisté je, že bitva o Českou televizi tímto vstupuje do své horké fáze a že ČT s aktuálně rozdanými kartami na politické scéně tahá za kratší konec. Pokud se ale Dvořák udrží do příštích parlamentních voleb, možná nakonec přeci jen zvítězí. Jeho odpůrci to ale dobře vědí, a proto začali postupovat s velkou razancí.
Foto: hrad.cz