Premiér Andrej Babiš protlačil Poslaneckou sněmovnou svůj návrh na zrušení superhrubé mzdy, a to navzdory vůli koaliční sociální demokracie, která se chtěla držet koaliční dohody. Ta sice se zrušením mzdového konstruktu rovněž počítala, ale zároveň zvyšovala daň z příjmu na 19 %. Schválený návrh ale počítá se stávající sazbou 15 %. Ve výsledku si tak polepší všichni zaměstnanci, protože jim z výplaty zbude vyšší čistá mzda. Na druhé straně to ale znamená obří, až stomiliardovou sekyru pro státní rozpočet. A to v době, kdy se Česká republika rekordně zadlužuje a pro příští rok počítá se schodkem 320 miliard korun. Opozice je zděšena z toho, že v této obří sumě ještě výpadek ze zrušení superhrubé mzdy není zahrnut.
Kalousek prosil na kolenou
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček se do poslední chvíle snažil prosadit svůj návrh, který by neměl tak citelný dopad na státní rozpočet a přesto by zemi zbavil neoblíbené superhrubé mzdy. Tahal však jednoznačně za kratší konec. Za návrh hnutí ANO se totiž postavily ODS a SPD.
“V případě prodloužení nouzového stavu ve sněmovně zvítězil rozum, který ji však opustil při hlasování o daňovém balíčku. V příštích měsících a letech nás bude hlava bolet nejen z následků covidu, ale i z nezodpovědné sekery zaseklé poslanci ANO, ODS a SPD,” uvedl Jan Hamáček na svém Twitteru nebývale ostře.
Poslanec Miroslav Kalousek už si vůbec nebral servítky, jak je jeho zvykem. Schválení zákona nazval zločinem. “Prosím vás na kolenou, kolegové, vzpamatujte se. Nedopusťte se tohoto finančního zločinu,” apeloval Kalousek. “To je takový nesmysl, takový amatérismus! Vy za to ponesete odpovědnost, já vám to budu připomínat, dokud budu živ. Budu vám vždycky říkat, že tento den jste rezignovali na udržitelnost penzijního a zdravotního systému. A to proto, že jste se rozhodli salámovou metodou odhlasovat hloupý a populistický Babišův návrh,” zuřil v projevu poslanec, který si pak přisadil také na Twitteru.
Problém pro příští vládu, řekla Schillerová
Kritizoval také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj vláda Andreje Babiše zcela zapomněla na budoucnost a snaží se jen maximálně zavděčit lidem, aby získala co možná nejvíce hlasů v parlamentních volbách příští rok. Babiš totiž zjevně pochopil, že mu vzhledem k šikování opozice do bloků hrozí porážka.
Zajímavé je, že mezi velké zastánce zákona nepatřila ani ministryně financí Alena Schillerová, která je jinak k předsedovi svého hnutí extrémně loajální. Nyní však připustila, že se státní finance dostávají do velmi složité situace a je otázkou, kde se vezmou potřebné prostředky. “Dohromady je to na veřejném rozpočtu 135 miliard korun,” upřesnila Schillerová sumu, která je vyšší, než se původně předpokládalo. “Říkám upřímně, že to je docela rána. Určitě to pomůže lidem, ale pro budoucí vládu to bude znamenat zcela legitimní debatu o změně daňového mixu.“
Foto: vlada.cz