Imunolog Jiří Beran nabízí po celou dobu koronavirové epidemie originální pohled na věc s co možná nejpřesněji zamířenými opatřeními. Jako první také upozornil na zajímavé účinky léku Isoprinosine v léčbě Covidu-19. Ten je používán například v řadě domovů seniorů, kde dokáže významně snižovat smrtnost zdejších klientů poté, co se tu koronavirus rozšíří. Beran je dlouhodobě zastáncem maximální ochrany rizikových skupin, ze kterých se rekrutuje největší množství těžkých případů, případě obětí. Ostatní lidé by podle něj ale měli mít možnost normálně žít a podnikat.
Nutný návrat k normálu
“Pokud se provedou účinná opatření v domovech pro seniory a také u seniorů v populaci, musí klesnout počet hospitalizací a úmrtí. To je základní ukazatel úspěšnosti boje s epidemií. Není to počet testů ani počet pozitivních osob. Pokud se bude intenzivně pracovat s oběma skupinami, je možné opatření rozvolnit. Není totiž větší problém, pokud onemocní mladý a zdravý člověk,” uvedl Jiří Beran pro Parlamentní listy. Podle něj u většiny lidí dochází k vybudování imunitní reakce na bázi buněčné imunity. Bezpříznakoví lidé sice nemusí mít v těle protilátky, přesto však už budou proti nemoci odolnější.
Imunolog se domnívá, že už není třeba čekat s rozvolněním. “Možná by bylo nejlepší otevřít úplně všechno a na 24 hodin, aby lidé mohli nakupovat, kdy chtějí a živnostníci by měli otevřeno tehdy, kdy by si přáli. V jeden okamžik by tak do obchodů přicházelo méně lidí,” říká Jiří Beran. Pochopitelně za předpokladu, že se bude dále pracovat s rizikovými skupinami. Potom mohou začít lidé žít běžný život.
Sahají Češi po kolektivní imunitě?
Podle Berana už se také s koronavirovou infekcí v České republice setkalo výrazně více lidí, než udávají oficiální čísla. I to je jedním z důvodů, proč nyní čísla nakažených nečekaně rychle klesají. Je možné, že už se blížíme takové míře kolektivní imunity, která bude viru ztěžovat existenci tím, že se nebude moct snadno přenášet. “Virus tady byl, je a bude, a čím dříve prodělají onemocnění osoby v nerizikové skupině, tím dříve se ztíží viru cirkulace v populaci. K dnešku bylo infikováno asi půl milionu osob a podle odhadů Centra pro kontrolu onemocnění v USA počet infikovaných podle provedených pozitivních testů je asi osmi až desetinásobný. Onemocnění tak prodělalo asi čtyři až pět milionů obyvatel. Ti, kteří onemocnění prodělali a byli pozitivní v testu PCR, se nemusejí obávat nějaké následné koronavirové infekce,” říká Jiří Beran.
Imunolog by také neváhal a poslal děti do škol. Ty by se podle něj ostatně vůbec neměly testovat, protože je to zbytečné za předpokladu, že budeme chránit rizikové jedince. Poukazuje na příklad Singapuru, kde se děti do 13 let vůbec netestují a přitom tato země dokázala epidemii velmi rychle dostat pod kontrolu.
Foto: archiv Jiřího Berana