Ve světě panuje všeobecné přesvědčení, že koronavirus se začal šířit v čínském městě Wu-Chan v závěru loňského roku. Odtud se potom rychle dostal do všech koutů světa a rozpoutal největší pandemii od dob Španělské chřipky. Dosud přitom panují rozpory v tom, zda se virus na člověka přenesl přímo z některého z podezřelých zvířat, nebo zda nedopatřením unikl z laboratoře.
Mezi devítkou podezřelých je i Česká republika
Zatímco třeba americký prezident označuje koronavirus výhradně jako “čínský virus”, samotná Čína odpovědnost za celosvětovou katastrofu odmítá. V nové analýze přední čínští vědci uvedli, že je vysoce nepravděpodobné, aby původní mutace viru vznikla v čínském Wu-Chanu. Pouze se zde virus poprvé masově rozšířil. Vědci potom sestavili také seznam zemí, ze kterých může virus pocházet. K velkému překvapení mezi nimi figuruje také Česká republika. Těmi dalšími jsou Bangladéš, Austrálie, Rusko, Srbsko, Řecko, Itálie či USA. Čína ale považuje za nejpravděpodobnější, že virus pochází z Indie. S touto sousední zemí má Čína dlouhodobě napjaté vztahy. To platí i o zbývajících “podezřelých zemích”. Také Česká republika se v poslední době Číně znelíbila. Například cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan tehdy příkře odsoudily čínské politické špičky.
Čínští genetici se pokusili vysledovat cestu původní mutace koronaviru. Došli právě ke zmíněné devítce zemí. Indii a Bangladéš považují za nejpravděpodobnější proto, že zde zaznamenali nejvíce vzorků s nízkou mírou mutace viru. Naopak ta čínská podle nich vykazuje znaky větší mutace.
Opice bojovaly o vodu
“V květnu a červnu 2019 zasáhla Indii a Pakistán vedra, která měla za následek nedostatek vody. Kvůli tomu divoká zvířata, zejména pak opice, sváděla boje u vodních zdrojů. To zvýšilo šance na interakci člověka s divokým zvířetem,” uvádí analytický dokument. V něm se také píše, že než se koronavirus objevil ve Wu-Chanu, “šířil se na čtyřech kontinentech bez odhalení“.
Podle experta ze skotské University of Glasgow, Davida Robertsona je čínská zpráva plná chyb a mylných tvrzení, což podle listu Daily Mail podporují také další vědci. “Přístup autorů a jejich metodologie nejméně zmutované verze viru jsou zaujaté,” uvedl Robertson. “Autoři také ignorovali rozsáhlé epidemiologické údaje, které jasně ukazují, jak se virus v Číně vyvíjel a jak se odtud šířil.“
Čína se dlouhodobě snaží zbavit odpovědnosti za to, že svou liknavostí či chybnými kroky způsobila celosvětovou pandemii. Jak upozorňují experti, místní vědci jsou pod silným vlivem vládnoucí Komunistické strany.
Foto: Freepik