Historie alobalu, který se postupem čas stal v kuchyni téměř nepostradatelným pomocníkem, se datuje do roku 1900. Dnes na něj mnohé hospodyňky nedají dopustit a balí do něj všechny možné suroviny nebo jídla. Zapomínají přitom, že nevinný název alobal je označením hliníkové fólie, která v sobě skrývá kovy.
V běžné hliníkové fólii pochopitelně není kovů nikterak přehnané množství, ale řada lékařů poukazuje na skrytou hrozbu tohoto uchovávání potravin. Pokud se totiž používá dlouhodobě, může ve výsledku do těla vpravit velké množství kovu. Ten má potom tendenci usazovat se na sliznicích orgánů a poškozovat je.
V Německu se touto otázkou zcela vážně zabýval Spolkový úřad pro hodnocení rizik (BfR), jehož úlohou je posuzování bezpečnosti potravin. V jeho zprávě se uvádí, že alobal je jedním z podezřelých aktivátorů vážných onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, rakovina střev a dalších nemocí. V této souvislosti se stále častěji hovoří také o zákeřné Amyotrofické laterální skleróze (ALS), která člověka doslova paralyzuje, až se nakonec udusí. Lékaři zatím původce této nemoci neznají, ale domnívají se, že by ji mohlo spouště velké množství kovů v těle.
Kolik hliníku tělo snese
Pokud bychom v našem životě používali z hliníku pouze alobal, zřejmě by vše bylo v pořádku i tehdy, pokud bychom do něj balili kdeco. Bohužel tento kov se ale přidává do celé řady dalších přípravků, které lidé každý den používají. A právě v jejich kombinaci může být problém. Evropská agentura pro bezpečnost potravin (ESFA) na základě několika podrobných studií stanovila tolerovatelný týdenní příjem hliníku 1 mg na 1 kg živé váhy. Do lidského těla se však hliník hojně dostává také z kosmetiky, ale i některých potravin.
V řadě případů je alobal neškodný, tedy za předpokladu, že ho používáte správně a nikoliv na balení potravin, které mají tendenci do sebe nasát velké množství hliníku.
Co v práci s alobalem zohlednit
- Plátkový sýr nebo šunku nebalte přímo do alobalu, ale nejprve vložte například do pečiva. Případně ponechte v originálním obalu. Na tučné sýry se nehodí ani potravinová fólie.
- Krájené ovoce či zeleninu do alobalu nebalte. Vložte je raději do kuchyňské krabičky nebo zabalte do fólie. Nejlepší je ale krájet zeleninu, ovoce, ale i jiné suroviny až těsně před konzumací.
- Alobal nepoužívejte na velmi kyselé a slané potraviny, zejména jsou-li tepelně upravené. Zabráníte tak velkému uvolnění hliníku.
- Pokud už něco do alobalu zabalíte, ponechte to v lednici. Chlad zpomaluje mikrobiologické procesy a zamezuje uvolňování hliníku či dalších látek z obalů do potravin.
- Pekáče zakrývejte tak, aby se alobal nedotýkal samotných potravin. Díky tomu velmi omezíte uvolnění hliníku.
Foto: Shutterstock