V posledních letech se Češi mohli spolehnout na jednu věc: ceny bytů znají pouze jeden směr, a to vzhůru. Jedni to vnímají pozitivně, druzí úkorně, záleží na tom, v jaké jsou pozici, tedy zda už patří mezi šťastné majitele nemovitosti nebo se po ní teprve rozhlížejí a v reálném čase sledují, jak ceny rostou.
Banky pumpují peníze do hypoték
Možná je to necitlivé, ale zejména členové druhé skupiny se v mnoha případech zaradovali, když koronavirus způsobil ekonomickou krizi. Základní ekonomické poučky jim totiž hrály do karet v podobě pravděpodobného poklesu cen bytů, což je pro ně relevantní pochopitelně jen za předpokladu, že právě jim se podařilo nebo podaří udržet pracovní místo.
Jenže tento scénář se v prvním půlroce epidemie vůbec nenaplnil. Ba právě naopak, developeři a realitní makléři do médií tvrdili, že zájem o byty naopak ještě stoupl a spolu s tím vzrostly ceny. Nepochybně pomohly také dostupnější hypotéky, což je dáno snížením úrokových sazeb ČNB na nulu. Banky se tak snaží lidem půjčit alespoň za nějaký úrok.
Není však radno zapomínat na další důležitou ekonomickou teorii. Na trhu nemovitostí se krize projeví až s odstupem. Tentokrát je to podpořeno ještě tím, že mnoho pracovních míst je státem drženo při životě umělým způsobem, tedy jejich podporou. Jakmile skončí, začne skutečné propouštění.
V Praze už ceny klesají, v krajích zatím rostou
První vlaštovky na realitním trhu už jsou přim k vidění. Podle statistik portálu Bezrealitky poprvé za mnoho let v Praze poklesly ve třetím čtvrtletí ceny bytů. “Nastává paradoxní situace. Zatímco ceny v Praze se propadají nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka – turisté, manažeři nebo investoři – a ta nyní stagnuje. Oproti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci a ten neutuchá,” uvedl šéf Bezrealitky Hendrik Meyer. Podle jeho statistik pokračuje přesun Čechů do nájmů a klesá objem prodaných nemovitostí.
V Praze nemovitosti ztratily všechnu hodnotu, kterou získaly v tomto turbulentním roce a vrátily se na úroveň konce roku 2019, tedy k ceně 92 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak v jiných krajích ceny ještě rostly. I zde je ale možné očekávat postupný pokles.
Volných bytů bude příliš a ceny poletí dolů
Trh nemovitostí v Praze má velkou setrvačnost, ale zjevně se mu nepodaří odolat. První krize přišla v podobě bytů, které na něj vrhli zoufalí pronajímatelé na portálech typu Airbnb nebo Booking.com. Ti se zaměřovali na turisty, po kterých je v Praze veta a nečeká se, že by se v příštích letec jejich počty dostaly na předkrizovou úroveň. Mnohým z těchto podnikatelů nevyšla jejich spekulace, kdy si půjčili na byt, který chtěli takto krátkodobě pronajímat. Bytu se tak musí zbavit. To platí i pro další, kteří se snaží využít stále ještě vysokých cen, za které mohou prodat byt, na němž už nevydělají tolik, kolik očekávali.
V druhém sledu se na trh nemovitostí zřejmě dostanou byty nešťastníků, kteří mají na krku vysokou hypotéku, již dostali od banky ještě předtím, než je ČNB začala přísněji regulovat (výjimkou nebyly 100% hypotéky) a kteří přijdou o práci. Banky v takovém případě nebudou moc čekat a pokusí se byty, které jim propadnou, zpeněžit co nejdříve. A přesně tehdy může nemovitostní bublina definitivně splasknout, protože bytů na trhu bude najednou příliš a jejich hodnota bude v mnoha případech vyšší než doplatek hypotéky. Zároveň na trhu nebude taková poptávka, která by dokázala všechny nabízené byty absorbovat. Nezbude tak, než ceny postupně snižovat. Ostatně, podle ČNB jsou byty v Praze předražené o 25 % a v jiných regionech o 17 %. Podle ekonomů může být ale propad ještě hlubší.
Foto: Freepik