Záběry z českých ulic a restaurací z posledních dní, kdy platí uvolněná protiepidemická opatření, dávaly tušit, že to nemůže dopadnout dobře. Ostatně upozorňoval na to i epidemiolog Roman Prymula, podle kterého se rozvolnění uspíšilo přinejmenším o dva týdny.
Předčasné uvolnění
Jeho slova se začínají naplňovat ještě dříve, než se čekalo. Rizikové skóre systému PES bylo od 23. listopadu na hodnotě 57, což umožnilo přechod ze čtvrtého do třetího stupně protiepidemického systému. Existoval tu předpoklad, že skóre se bude v dalších dnech dále snižovat. Jenže tento stav nenastal.
V sobotu ráno vyskočilo rizikové skóre na hodnotu 59. Včera ale ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že šlo o chybu systému s tím, že se do něj nepromítly všechny výsledky testů. Později tak hodnotu opět zkorigovalo na 57. Podle některých kritiků ale utrpěla transparentnost a další dokonce ministerstvo obvinili z toho, že s výsledky manipuluje.
Navíc v neděli ráno PES znovu vyskočil na hodnotu 59. Platí přitom, že od čísla 61 by se Česká republika měla znovu přesunout do čtvrtého stupně. To by znamenalo mimo jiné opětovné uzavření velké části obchodů a restaurací. Ministr zdravotnictví Jan Blatný si nicméně připravuje půdu na to, že by se tak nemuselo stát ani při zhoršení epidemiologické situace. “Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé – experti,” uvedl Blatný. To by ale znamenalo, že PES bude pouhým cárem papíru.
Ministerstvo chce naředit testy
Problém je také v tom, že v některých krají je situace extrémně špatná. Například Ústecký kraj se dostal z hodnoty 57 během několika dní na číslo 74. Že se vše může měnit opravdu rychle, dokládají také data z Karlovarského kraje. Tady na skok z 54 na 68 stačil jediný den. Oba kraje jsou tak spolehlivě ve čtvrtém stupni rizika a měly by tak v nich být uplatněna tvrdší opatření.
Ministerstvo zdravotnictví však už chystá obezličku, kterou chce rizikové skóre naředit. Jak upozornil parazitolog Jaroslav Flegr, od příštího týdne se do celkového počtu testů budou započítávat také antigenní testy. Ty však vycházejí s velkou mírou falešné negativity, což znamená, že koronavirus není u testovaných zjištěn. Díky nižšímu podílu pozitivních testů by tak mělo klesnout i rizikové skóre. Půjde však o uměle vytvořený stav, nikoliv odraz skutečnosti.
Foto: Freepik