Pravděpodobnost, že se člověk nakazí koronavirem, je v dnešní době bohužel vysoká. Pokud ho překonáte, můžete se domnívat, že to nejhorší už máte za sebou. Jenže tak tomu v mnoha případech být nemusí. Lékaři už odkryli řadu dlouhodobých následků zrádné nemoci Covid-19. Pozornost v nedávné době vyvolalo především průkazné zjištění, že pětina lidí po koronaviru propadá depresím. Odborníci nicméně upozorňují, že tím to s největší pravděpodobností nekončí.
Zuby padají bez bolesti i krve
Čtyřiatřicetiletá Farah Khemilová z New Yorku úspěšně překonala Covid-19 už na jaře a domnívala se, že bude mít tento rok už klid. Jenže když o několik měsíců později zavadila jazykem o jednu ze spodních stoliček, projel jí mráz celým tělem. Zub byl doslova rozkývaný, což se potvrdilo další den, kdy vypadl. Přitom necítila žádnou bolest a neviděla ani kapku krve. Farah je členkou facebookové skupiny, která sdružuje lidi potýkající se s dlouhodobými následky koronaviru. V jejím případě šlo o lehkou bolest svalů a neschopnost koncentrovat se. Když se ve skupině podělila o svůj zážitek se zubem, odpověděly jí desítky dalších lidí, kterým se stalo totéž.
“Je extrémně nezvyklé, že zuby doslova vypadnou z jamky,” upozornil specialista na paradentologii, David Okano z University v Salt Lake City. Upozornil na to, že pokud se někdo potýká s určitými problémy se zuby, může Covid-19 jeho problémy výrazně zhoršit.
Ohrožení lidé s paradentózou
O větším riziku vypadávání zubů po Covidu-19 mluví i další kapacity v oboru. Ty dodávají, že pokud má někdo chrup v nejlepším pořádku, zřejmě se mu nic nepřihodí. Zároveň však přidávají statistiku, že 47 % lidí starších třiceti let trpí nějakou formou paradentózy, což je přesně ten stav, který Covid-19 dokáže zhoršit.
“Začínáme zkoumat některé znepokojivé symptomy, které se projevují u pacientů po překonání Covidu-19, a to včetně dentálních problémů a ztráty zubů,” uvedl prezident nadace Anglogenesis Fundation William Li. Podle něj je velmi zvláštní, že lidem padají zuby, aniž by se v zubní jamce poté objevila krev. Domnívá se, že to může souviset s krevními cévami v dásních. Koronavirus se totiž váže na protein ACE2, který je v lidském těle doslova všudypřítomný. Virus se tak nedostává jen do plic, ale také do nervových a endotelních buněk. William Li dochází k závěru, že virus může ničit cévy, což vede k bezbolestnému vypadávání zubů.
Foto: Freepik