S jistotou můžeme tvrdit, že naše životní úroveň za posledních 30 let vzrostla. Bohužel se ale všichni obáváme, že díky koronavirové krizi zase rapidně půjde dolů. Podívejme se ale na současnost. Mohou se dnes senioři v penzi věnovat svým koníčkům? Stáří může být příjemné, pokud jsme zdraví a máme nastřádané peníze. Spousta důchodců ale dnes živoří. Před 30 lety byla kupní síla seniorů o dost nižší.
Starobní důchod
Mnozí senioři tvrdí, že nedokážou pokrýt ani své základní výdaje. Někteří důchodci opravdu přežívají na hranici životního minima, u většiny je situace jiná a jde opravdu spíše o to, že máme vyšší nároky. Ve srovnání se zahraničím průzkumy ukazují, že je většina lidí přesvědčena o své vyšší úrovni, než tomu bylo před 30 lety. Mohou si nyní za své peníze dovolit více, než před 30 lety za tehdejší důchod.
Vývoj českých důchodů
Před 30 lety se průměrná výše důchodu pohybovala kolem 2000 korun. Postupem času se penze zvyšovala. Nyní je průměrná výše důchodu asi 14 000 korun. Benzín stál 9 korun za litr, nyní se je to asi 30 korun. Před 30 lety jste si mohli za jeden důchod koupit 222 litrů, nyní asi 466 litrů. Lahvové pivo stálo asi 2 koruny a za měsíční důchod by si teoreticky mohl senior koupit 1000 piv. Pokud počítáme dnes s průměrnou cenou piva 10 korun, za 14000 korun jich můžete mít 1400.
Výdaje v důchodu
Průzkumy prověřují i představu o vynaložených penězích v důchodu. Představa je taková, že nejvíc peněz vydají za bydlení, potraviny a léky, pak za vnoučata, zábavu a koníčky. Podle spotřebního koše je skutečně největší výdaj bydlení, pak jídlo a následuje vzdělávání. Oblečení a alkohol senioři téměř nekupují, stejně jako neutrácejí moc za návštěvu restaurací. Léky mají naštěstí z velké části hrazeny zdravotní pojišťovnou a řeší jen doplatky.
Dožijeme se opravdu důchodu?
Podle statistik se dožívají v průměru muži 76 let a ženy 82 let. Průměrný věk odchodu do důchodu je 65 let. V průměru Češi stráví v důchodu 21 až 25 let. Mnozí využívají penzijní připojištění, aby se v důchodu měli lépe.
Foto: Freepik