Vědec Jaroslav Flegr se zaměřil na rozebrání časté otázky: jak dlouho je vlastně člověk nakažený koronavirem infekční? Kolem tohoto tématu panuje stále velké množství nejasností a přitom je jeho znalost naprosto klíčová pro zvládnutí epidemie.
Infekční až 20 dní
“Dnes víme, že většina lidí začne vylučovat virus asi 4 dny po nákaze a vylučuje ho tak 8 dnů, tedy do 12. dne,” uvedl Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu. Bohužel to ale neplatí u všech. Evoluční biolog poukazuje na skutečnost, že virus může být vylučován mnohem delší dobu. “Ti, kdo mají natolik těžký průběh, že skončí s kovidem v nemocnici, ho však vylučují mnohem déle, často až 20 dnů.” Není přitom vyloučeno, že velmi dlouho mohou virus vylučovat také lidé, kteří mají příznaky mírnější.
Problém je podle Flegra v tom, že nejen tato doba je u koronaviru vysoce individuální. Poukazuje na to, že u některých lidí, a jsou to zejména děti, se virus prakticky neprojeví. A právě ti virus často vylučují a jsou neviditelnými přenašeči ve svém okolí. “Asi proto se v Evropě ukázalo jako druhé nejúčinnější opatření proti koronaviru uzavření škol a universit,” uvedl Flegr. Ještě účinnějším opatřením je potom zákaz setkávání více než 10 lidí.
Někteří lidé nakazí mnoho dalších
Jaroslav Flegr také upozorňuje na zrádnost koronaviru, která ho činí jen velmi obtížně podchytitelným. “Pro virus způsobující Covid je navíc dosti typické, že se u nakažených nejspíš střídají okamžiky, kdy je virus masivně vylučován, s okamžiky, kdy vylučován prakticky není,” říká Flegr. “Proto také většina nakažených nakazí maximálně jednoho další člověka. Někteří jich nakazí naopak mnoho – to když se u nich sejde okamžik maximální infekčnosti s okamžikem, kdy se pohybují ve větším kolektivu.”
Není přitom zatím zcela jasné, za jakých okolností může nakažený nakazit někoho, kdo již Covid-19 prodělal, nebo po jaké době k tomu může dojít. Takové případy už zaznamenány byly, ale zřejmě k nim dochází jen vzácně.
Foto: archiv J. Flegra