Nechoďte spát s mokrými vlasy, obzvláště pokud je chladněji. Můžete si tím přivodit nachlazení, dráždivý kašel nebo rýmu. Stačí mít sníženou imunitu a nemoc je na světě. Poškozujete si tím navíc své vlasy. Co vám hrozí a jak se toho vyvarovat? Podívejme se na to.
Zvýšená tvorba lupů
Pokud trpíte na lupy, na spánek s mokrými vlasy vůbec nepomýšlejte. Tvorbou lupů zhoršuje i spánek s mokrými vlasy. Podporují totiž rozvinutí houbové infekce. Vlhký a teplý polštář v kontaktu s hlavou aktivuje svědění a narušuje spánek. Odumřelé kožní buňky se hromadí a dochází ke zhoršování problémů. Uléhejte na polštář raději se suchými vlasy a zmírníte tvorbu lupů.
Infekce na pokožce hlavy
Infekce zvaná tinea capitis, při které se tvoří specifické malé skvrny na pokožce hlavy, může vzniknout kdykoliv a ze začátku vypadá dost nevině. Pokud budete často chodit spát s mokrými vlasy, může vést rozšiřování této infekce na pokožce hlavy až k plešatosti. Tinea capitis je totiž vysoce nakažlivé a rychle se šířící onemocnění. Můžete nakazit partnera i děti.
Vlasy bez lesku a vitality
Spánek s mokrými vlasy má na lesk a vitalitu vlasů velmi negativní dopad. Mokré prameny na vlhkém polštáři zrychlují rozpad vodíkových vazeb vlasů, vlasy se stávají křehkými, poškozují se a ztrácejí lesk. Pokud už jednou za čas musíte jít spát s vlhkými vlasy, zabalte si alespoň hlavu do hedvábného šátku. Proč právě hedvábí? To vám vysvětlíme v dalším odstavci.
Poškozené vlasy komplikují tvorbu účesu
Mokré vlasy mnohem náchylnější vůči poškození, přecitlivěle reagují na česání a kartáčování, vysoušení, kulmování i žehlení a poškozují se zevnitř. Ráno si s nimi neporadíte a vytvořit nějaký účes bude mnohem těžší. Objeví se nechtěné kudrliny a zacuchání vlasů. Možná je budete muset znovu namočit, aby se daly zkrotit. Nevynechávejte kondicionéry, oleje a ochranná séra. Zkuste hedvábné ložní prádlo, po kterém vlasy kloužou a snižuje se tření. Kadeřníci na něj nedají dopustit.
Foto: Freepik