Také v České republice probíhají horečnaté přípravy k tomu, aby se ještě letos podařilo aplikovat očkování proti Covidu-19 prvním jedincům, byť to bude spíše symbolické a opravdový začátek vakcinace lze očekávat až začátkem příštího roku. Tedy za předpokladu, že vláda splní své domácí úkoly a konečně přijde s praktickou částí strategie pro očkování.
Vydrží půl roku nebo rok?
Dosud se přitom předpokládalo, že očkování by se přinejmenším v první fázi mohlo vyhnout lidem, kteří už se koronavirem nakazili a nemoc prodělali. To ale podle virologa Ivana Hirsche z Univerzity Karlovy možné nebude. Není totiž jisté, jak moc silnou imunitu po nemoci mají. Ta získaná z očkování je spolehlivější. Hirsch se nicméně domnívá, že by u těchto lidí teoreticky mohla stačit jedna dávka vakcíny namísto standardních dvou. Je ale otázkou, zda bude stát schopen toto rozlišovat.
Přestože vakcíny prošly všemi fázemi klinických studií, jedna věc stále není jasná. Jak dlouho získaná imunita vlastně vydrží? V tomto ohledu studie stále běží. Vzhledem k tomu, že vakcíny vznikly v rekordně krátkém čase, nebylo možné tento aspekt náležitě otestovat. “Můžeme být vakcinováni každý rok, možná půl roku, ale to by bylo logisticky obtížné,” řekl Ivan Hirsch pro idnes.cz. Podle něj jen praxe ukáže, jak dlouhá imunita vlastně bude. Může se také stát, že různé vakcíny zajistí odlišnou sílu imunitní reakce a postupem času se tak oddělí zrno od plev. K takovému zjištění ale budou zapotřebí další roky.
Lidé se nakazili podruhé i po měsíci
Vakcína je jednoznačně světlem na konci tunelu, ale vrásky na čelech virologů způsobuje nevyzpytatelnost koronaviru. “Co se od začátku nevědělo je fakt, že je u covidu-19 možná opakovaná infekce,” říká Ivan Hirsch. “Teď jsou i případy, že se lidé nakazí po jednom měsíci.“
Poukazuje také na existující riziko mutací. Koronaviru se teoreticky může podařit zmutovat tak, aby obešel existující očkování a opět udeřil plnou silou. Podle Hirsche to sice není zase tak pravděpodobné vzhledem k tomu, že virus zatím mutoval poměrně málo, ale možné to je.
Foto: Freepik