Před mnoha lety nastalo permské vymírání druhů. Jde o nejrozsáhlejší masové vymírání organismů v dějinách Země, od kterého nás dělí už 252 milionů let. Nejde o vyhynutí dinosaurů, které zřejmě zahubil dopad meteoritu a v tomto období ještě neexistovali, ani o dobu ledovou. Jedná se o období, kdy život v oceánech a na souši dostal smrtící úder, jak popsala přelomová studie publikovaná letos v časopise GeoScienceWorld.
Permské vymírání, tedy přelom mezi Permem a Triasem, zřejmě způsobila souhra několika doložených faktorů. Nedostatek kyslíku v moři i v atmosféře, výlevech lávy a dalších faktorech. Vědci prozkoumali fosilie pocházející z tohoto období a zjistili, že bylo v moři příliš vysoké pH, tedy kyselost vody. V atmosféře se muselo extrémně rychle objevit obrovské množství CO2, tedy oxidu uhličitého, uvolněného erupcí sopek, který i dnes může za mnoho současných problémy.
Vysoká koncentrace CO2
Podle vědců to zavinily značné erupce sopek v oblasti dnešní Sibiře, které pak zcela změnily klima. Nebe potemnělo, teplota se zvýšila, kyslík z vody rychle mizel, voda se oteplovala a mořští, ale i suchozemští živočichové začali nadměrně vymírat, protože se nebyli schopní na změnu adaptovat. Dominový efekt má i další dopady.
Permské vymírání druhů
Je to poprvé, co byly spojeny sopečné erupce s přítomností CO2 v ovzduší a sestaven řetězec událostí komplexně popisující permské vymírání druhů. Vědci vyloučili teorie o úniku metanu, ke kterému dochází i dnes. Ten nemohl za vymírání, při kterém zmizelo mnoho živočichů. V důsledku kataklyzmatických změn vymřelo 77 % až 96 % vodních a suchozemských druhů. Novější odhady uvádí 81 %. Přesná čísla ale nejsou známa.
Země po permském vymírání
Jak vypadala naše Země po permském vymírání, je velmi těžké si představit. Moře byla totiž naprosto pustá a téměř bez života. Na souši se podařilo přežít opravdu jen několika málo druhům zvířat, které se následně stáhly spíše do vyšších poloh a na sever, kde v té době nevládly až tak vysoké teploty. Trvalo pak miliony let, než se život na Zemi zase znovu probudil a začal se obnovovat. Tentokrát se proměnil do podoby již výše zmíněných velkých dinosaurů.
Bude se historie opakovat?
Permské vymírání druhů by mělo být obrovským varováním pro lidstvo před tím, čeho se dopouští i dnes. Také v současné době do atmosféry vypouští obrovské dávky CO2, v jehož důsledku mění klima. Na druhé straně je pravdou, že před miliony let tento proces započal i bez přičinění člověka, tedy za předpokladu, že už tehdy na planetě nežil člověku podobný druh, který se zničil tímto způsobem.
Foto: Freepik