Himaláje jsou jedinečným místem, které je pro život na Zemi velmi důležité. Po obou polárních kruzích jsou největším rezervoárem zledovatělého sněhu. Také proto se jim někdy přezdívá “třetí pól”, což není označení ani zdaleka tak vzdálené od pravdy, jak by se mohlo zdát. Také proto je třeba jakékoliv přírodní změny na tomto místě sledovat obzvlášť pozorně.
Bohužel, znečištění ovzduší se nevyhýbá ani této oblasti, kterou jsme si zvykli vnímat jako prakticky nedotčenou. Závažnost situace se každým rokem zvyšuje a podle nové studie čínských vědců, která byla provedena na výzkumné stanici Qomolangma, začíná být kritická. Výzkum spočíval v analýze vzduchových částic nad pohořím, které se rozkládá přes několik států: Indii, Pakistán, Afghánistán, Čínu, Bhután a Nepál.
Pozorovatelé tentokrát zaznamenali alarmující přítomnost dehtových částic uhlíku, které přitom tvořily až 28 % všech částic, které zde byly v ovzduší naměřeny. Nějakou dobu se vědělo o tom, že se zde vyskytuje černý uhlík, který putuje vzdušnou trasou z Číny a Indie až k Tibetské náhorní plošině. Nyní vědci zjistili, že stejnou cestou se přesouvá také hnědý uhlík.
Zatímco černý uhlík vzniká při nedokonalém spalování fosilních paliv a vyskytuje se i v sazích, hnědý uhlík je smíchaný s kyslíkem a dalšími prvky jako dusík, síra a draslík. Uvolňuje se zejména při spalování biomasy a tvoří dehtové obláčky, které mohou dosáhnout velikosti několika stovek nanometrů. Právě přítomnost těchto drobných částeček v ovzduší způsobuje, že zledovatělý sníh nemůže dostatečně odrážet sluneční světlo a v důsledku toho dochází k narušení jeho povrchové vrstvy.
V důsledku toho pochopitelně dochází k mnohem rychlejšímu odtávání ledové masy, která je pro lidstvo tak důležitá.
Foto: Freepik