Potenciálně mnohem více smrtící než koronavirus může být ebolavirus Reston, uvádí zpráva Amerického národního institutu pro zdraví (NIH), která se odkazuje na vědecká zjištění ohledně tohoto patogenu, jenž byl už před několika lety zjištěn u prasat. Problém spočívá v tom, že má velký potenciál přenést se na další savce, a to včetně lidí. V případě virů napadajících prasata by to ostatně nebylo poprvé, vzhledem k blízkosti, v jaké žijí s lidmi.
Studie publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nepřináší příliš pozitivní zprávy. Vědci nakazili několik selat ebolavirem Reston (RESTV) a zjistili, že způsobuje závažné respirační problémy v oblasti horního dýchacího traktu. Už v minulosti byly přitom zaznamenány případy, kdy se RESTV přenesl na člověka. Dosud však nebyl popsán případ, kdy by tento virus v lidském těle způsobil nějaké onemocnění, tak jako třeba koronavirus způsobuje Covid-19.
Není to dobrá zpráva
“Nebezpečnost RESTV u prasat je budíčkem pro lidstvo, protože prostřednictvím potravinového řetězce je vysoká pravděpodobnost přenosu na lidi,” uvádějí vědci ve své studii. Virus Ebola-Reston byl poprvé identifikován v roce 1989 u opic, které byly dopraveny z Filipín do amerického města Reston. Právě na Filipínách byl v roce 2008 zaznamenán první přenos na člověka.
Vzhledem k tomu, že tento virus může mutovat, představuje pro lidstvo velké nebezpečí. Už totiž víme, že se dokáže dostat do lidského organismu. Některá z jeho mutací se přitom může ukázat být velmi agresivní a snadno přenositelnou a zároveň i způsobující vážné onemocnění.
“Schopnost viru Reston Ebola vylučovat se po nákaze prasat vzdušnou cestou není pro lidstvo dobrá zpráva. Už stačí, že se tímto způsobem mění ptačí typy chřipkových virů na kmeny nebezpečné pro lidi. Snad to nebude nová tikající biologická bomba,” uvedl na svém Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar.
Foto: Freepik