Pakliže zrovna prožíváte krizi středního věku nebo třeba syndrom vyhoření, nezoufejte. Pravděpodobně toho máte ještě hodně před sebou a život vám stále neodhalil to skutečně důležité. Podle nové studie totiž průměrnému člověku trvá 60 let, než dospěje ke zjištění, co je vlastně smyslem jeho života. Zajímavé je také zjištění, že jakmile se tak stane, zlepší se tak zdravotní i psychický stav dotyčného.
“Když jste mladý, dejme tomu dvacátník, nejste si jistí svou kariérou či životním partnerem. Začínáte hledat smysl svého života,” říká autor studie Dilip V. Jeste, který pracuje jako profesor psychiatrie a neurověd na Univerzitě v Kalifornii. Dodává, že s tím, jak dovršíte třicátý, čtyřicátý či padesátý rok, budete si stále jistější v kramflecích a budete se lépe pohybovat v mezilidských vztazích. Smysl života v této době zřejmě nebudete hledat.
Bez smyslu života nejsou lidé zdraví
Jakmile ale lidé odejdou do důchodu, dejme tomu kolem šedesátého roku věku, začnou se objevovat zdravotní problémy a kamarádi či rodinní příslušníci začnou umírat. V této době začnou opět hledat smysl života, protože jejich dosavadní život je pryč.
Vědci během tří let zkoumali data od více než tisíce dospělých lidí ve věkovém rozmezí od 21 do 100 let. Respondenti vyplnili dotazník, který nereflektoval pouze smysl života, ale také fyzické i psychické zdraví. Zjistili, že pokud člověk přeci jen smysl svého života nerozpozná, jde to s ním ve stáří rychle z kopce. Po psychické i fyzické stránce jsou tito lidé velmi oslabení. Naopak lidé, kteří vědí, co od svého života čekat, jsou ve velmi dobré formě.
Foto: Freepik