Je to už každoroční kolorit a každý rok se proti němu vzedme vlna nevole, na níž se občas snaží přiživit i politici. Nikdy se ale nic nestane a voda, respektive vodné a stočné, zdražuje vesele dál. Nejinak je tomu i letos, kdy ke zdražení dochází ve stínu koronaviru a nikoho už ani příliš nevzrušuje. Vodárny se toho – jak se zdá – rozhodly využít a zdražily více, než bylo dosud obvyklé.
Vodné a stočné v roce 2021
Nejvyšší zdražení oznámila společnost Vodovody a kanalizace Židlochovicko. Tyto vodárny navyšují cenu o 9,9 % na 112 korun za kubík vody. Z velkých měst a regionů se potom nejvíce zdražuje v Praze. Zdejší Pražské vodovody a kanalizace, které spadají do francouzského koncernu Veolia, zdražují o 7,9 %. Letošní cena vodného a stočného tu tak bude činit 101,59 korun. Vyplývá to z analýzy webu nase-voda.cz.
Rozdíly v ceně vodného a stočného začínají být mezi regiony skutečně markantní. Zatímco přibývá těch, kde se za kubík vody platí více než sto korun, některé vodárny drží své ceny na dlouhodobě nízkých úrovních. Například Krnovské vodovody a kanalizace účtují svým zákazníkům za vodné a stočné 56,10 Kč za kubík. Oproti tomu zákazníci společnosti FVS Frýdlant platí za kubík už 126,45 Kč, a to se letos ani nezdražovalo.
Citelné zdražení vody nepřichází v optimální době. Mnoha domácnostem totiž v důsledku koronavirové krize klesnou příjmy. Pokud někdo ztratí práci, nepomůže mu ani zrušení superhrubé mzdy, které má za cíl nechat více financí v peněženkách lidí. To se však netýká ani živnostníků.
“V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného ovšem vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace, která v příštím roce postupně zpomalí ke dvouprocentní úrovni,” řekl pro CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda.
Jak ušetřit za vodu
Dobrou zprávou je, že na konečném vyúčtování za letošní rok nemusíte navýšení vůbec pocítit. Stačí jen efektivněji nakládat s vodou a snížit tak její spotřebu. Často přitom nejde o nijak drastické postupy, ale pouze racionalizaci potřeby.
Jako vůbec první byste měli zkontrolovat kohoutky v celé domácnosti. Pokud kapou, a že se tak děje poměrně často, utáhněte je nebo vyměňte. Každý den vám takto může unikat několik desítek litrů vody bez jakéhokoliv využití. To samé proveďte se sprchovými hadicemi. Vyplatí se zkontrolovat i to, zda neprotéká toaleta. V případě, že se chystáte k výměně baterií, sáhněte pro ty s úspornými hlavicemi.
Pokud patříte mezi ty, kteří nedají dopustit na koupel ve vaně, a navíc si jí dopřáváte několikrát do týdne, možná je – vzhledem k ceně vody – načase přemýšlet o změně návyků. Pakliže se namísto koupání ve vaně naučíte sprchovat, můžete ušetřit opravdu značnou sumu. Napuštění plné vany může přijít na 200 litrů vody, zatímco průměrná sprcha vyjde na 30 až 50 litrů.
V případě, že máte zahradu, popřemýšlejte o vybudování nádrží pro záchyt dešťové vody. Ta je zdarma a může vám pokrýt velkou část spotřeby na zalévání.
Foto: Freepik