Rakovina kostí se řadí mezi velmi zákeřné druhy nádorového bujení. Dlouho o sobě nedává vědět a nádor bývá velmi agresivní. Navíc postihuje hlavně mladé lidi, kteří mnohdy nemohou prožít život.
Existuje několik nádorů kostí. Nejvíce je to osteosarkom, který vychází z buněk kostí. Pak je to chondrosarkom, který postihuje kostní chrupavky. Častý je i Ewingův sarkom, který se týká hlavně dětí. Kromě primárních nádorů jsou často kosti zasaženy metastázemi vzdálených nádorů. Pokud jsou nádory kostí nezhoubné, nemusí se operovat, ale jen se neustále sledují.
Příznaky rakoviny kostí
- Nejčastějším zhoubným kostním nádorem je osteosarkom. Nachází se hlavně na stehenní, holenní nebo ramenní kosti. Projevuje se vystřelující až bodavou bolestí, která přichází v klidu a často v noci. Přidává se bolestivý výrůstek na kosti, bolest zad, úniky moči, zduření kosti, ztráta chuti k jídlu a zvýšená teplota.
- Chondrosarkom má podobné projevy, ale nejvíce postihuje pánev, stehenní a ramenní kost. Navíc má tendenci se šířit do plic.
- Ewingův sarkom je vzácnější, zasahuje dlouhé kosti, ale může se objevit i v žebrech nebo klíčních kostech. Projevuje se podobně jako záněty kostí, zduřením a otokem kosti, horečkou a zlomeninami postižené kosti.
Jak na stanovení diagnózy
Odhalit rakovinu kostí není zcela snadné. Obzvláště v raném stádiu, kdy je rakovina nejlépe léčitelná, se na ni většinou nepřijde. Je třeba provést rentgenové vyšetření, které se doplňuje o vyšetření na magnetické rezonanci nebo CT. Navíc se musí odebrat vzorek nádoru a poslat na histologii. To rozhodne, zda je nádor zhoubný.
Léčba rakoviny kostí
Pokud je nádor odhalen včas, má léčba příznivé vyhlídky. Dochází k okamžitému chirurgickému odstranění nádoru. Někdy je možné odebrat pouze nádor, v řadě případů je ale třeba amputovat celou zasaženou končetinu. Pokročilejší stádia se řeší pomocí ozařování a chemoterapie.
Foto: Shutterstock