Jak často a kolikrát týdně či denně je normální chodit na velkou. Jak často bychom měli mít stolici, se přesně nedozvíme ani u odborníků, protože je to individuální, ale jisté obecné předpoklady zde jsou.
Neexistuje žádné pravidlo, které by tvrdilo, že se musíte vyprázdnit třeba jednou denně. Někdo chodí jednou až dvakrát, jiný i třikrát denně, a jiný třeba jen obden. Pokud se cítíte v pořádku, nemáte problém. Pokud jíte hodně obilovin, ovoce a zeleniny, tedy dostatek vlákniny, střeva se přirozeně vyprazdňují častěji. Všímejte si jen nápadných změn, které trvají více než několik dní.
Nejobvyklejší doba vyprazdňování
Nejobvyklejší denní doba, kdy chodíme na velkou, je ráno. Po večeři chodíme spát, jídlo se tráví ve střevech a my ležíme. Střeva jsou částečně uzavřená a nepociťujete nutkání na stolici. Jakmile ráno vstaneme, obsah se začne posouvat dolů. Často chodíme na velkou až po příchodu do práce či z práce, kdy dojde během cesty k přirozenému pohybu střev nebo k uvolnění mysli.
Nutkání na velkou po jídle
Pokud přichází stolice po jídle, je to často způsobeno gastrokolickým reflexem. Hormony, které jsou vylučované poté, co něco sníte, dají signál střevu, aby se vyprázdnilo. Trávení pokrmu trvá až 50 hodin, ale nové jídlo spustí pohyb toho, co už leží ve střevech. Někdy jde o projev dráždivého tračníku, zánětu střeva, intolerance potravin, celiakie, tučné stravy, stresu a úzkosti. Způsobují to také potraviny obsahující mnoho vlákniny, mléčné výrobky, obilniny, tučné a smažené pokrmy.
Vetší nutkání při menstruaci
Způsobují to prostaglandiny, tedy hormony, které se uvolňují během menstruačního cyklu. Ty v děloze spouštějí kontrakce, často se dostanou i do střev a výsledkem je nutkání na stolici.
Káva a podpora vyprázdnění
Původcem vyvolání nutkání na stolici není kofein, ale kyselina chlorogenová, která zefektivní práci žaludku a podpoří trávení. Ostatní látky v kávě také stimulují hormony pro podporu trávení.
Foto: Shutterstock