Mohlo by se zdát, že kdo si jednou tuto nelichotivou roli vyzkouší, nebude ji chtít opakovat. Česká republika už na přelomu října a listopadu byla zemí s nejhoršími koronavirovými čísly na celém světě. Vláda se ale podle všeho nepoučila, protože to samé se nyní opakuje i ve třetí vlně. Nelze se přitom utěšovat tím, že vysoký počet případů je dán značným počtem testů. Spíše opak je pravdou a ještě podtrhuje nelichotivou skutečnost: podíl pozitivních testů na celkovém počtu dosahuje 50 %. Každý druhý testovaný je tak pozitivní. To ukazuje na obrovskou virovou nálož v populaci a velké množství nezjištěných případů.
Sedmidenní průměr nově zjištěných nakažených na milion obyvatel činí teď v České republice 933 případů. Žádná jiná země na světě není horší. Ve Spojených státech amerických je to 644 případů a například na Slovensku, kde se mluví o tom, jak strašlivě vláda selhala, je to “pouhých” 521 případů. Česko má přitom velký potenciál v tom, že svá čísla ještě “vylepší”, protože se nachází na jasně vzestupné křivce, kterou znásobily Vánoce. Epidemiolog Roman Prymula střízlivě odhaduje počet nových případů na 20 tisíc za den.
Horší než Velká Británie s agresivním virem
Zajímavé je i srovnání s dalšími zeměmi. Například Velká Británie, kde před Vánoci začal řádit obzvlášť agresivní kmen koronaviru, kvůli němuž ostatní země s ostrovním královstvím omezovaly kontakty, činí sedmidenní průměr 773 případů. Česká republika je na tom tedy hůře i s méně agresivním koronavirem, což leccos vypovídá o tom, jak se tu daří epidemii zvládat.
Česká republika pak nesnese srovnání zejména s okolními zeměmi. O nejhorší z nich, Slovensku, už řeč byla. Ale klouzavý průměr za sedm dní v Německu činí 230 případů na milion obyvatel, v Polsku je to 229 případů a v Rakousku 220. Epidemii se tu tak podle těchto čísel daří zvládat přibližně čtyřikrát lépe. A to tyto země nemají ani tak vysoký podíl pozitivních testů na jejich celkovém počtu.
Foto: Shutterstock