Mohlo by se zdát, že jde o pozitivní zprávu, ale biochemik Jan Konvalinka to tak nevidí. Podle něj k současnému stavu vedla série špatných rozhodnutí, které završilo prosincové rozvolnění, které to celé završilo a Českou republiku opět vystřelilo do čela žebříčku zemí s nejhoršími koronavirovými čísly. “Cena, kterou za to platíme, je bohužel krvavá,” řekl Jan Konvalinka pro Radiožurnál.
Děláme neřízené promořování
Efekt současných protiepidemických opatření podle něj uvidíme v druhé polovině příštího týdne. Podle všeho se k tomu ale začne přidávat efekt další a sice promořenosti velké části obyvatelstva. To znamená, že koronavirus už nebude mít tak jednoduchou cestu přenosu, protože některé z článků už budou jednoduše obsazené.
“Myslím, že je to poslední velká vlna, ale neříkám to nějak radostně. Máme asi 2,5 milionu lidí, kteří prošli chorobou. Nyní se to rozjíždí tempem ve statisících,” říká Konvalinka. “Čili po skončení této vlny, někdy na konci ledna, budeme mít pravděpodobně velkou část populace, která chorobou projde. My vlastně, a říkám to nerad, neřízeně děláme promořování.“
Lidé odmítají hlásit kontakty
Na jedné straně je možné vidět to jako pozitivní zprávu, tedy že jakákoliv další vlna už zřejmě nenabude takových rozměrů, protože Česká republika bude mít alespoň základní míru kolekivní imunity. Podle Konvalinky jsme za to ale zaplatili obrovskou cenu. “Máme jeden z největších počtů pozitivně testovaných na celém světě a za poslední týdny jsme asi na pátém místě v počtu obětí na milion obyvatel,” říká biochemik.
Za jeden z hlavních důvodů považuje už notorický nedostatek testů. Nejde přitom ani tak o kapacity, které jsou zřejmě dostatečné, ale chybí motivace lidí na testy chodit. Navíc dlouhodobě nefunguje trasování, protože lidé se naučili hlásit naprosté minimum kontaktů. V současné době jde o 0,7 kontaktu na nakaženého, což je nesmysl. Dokonce to vypadá, že každý čtvrtý nakažený vůbec nikoho nepotkal.
Také proto vlastně současná čísla nejsou vůbec přesným odrazem reality, pouze naplněním testovací kapacity, případně ochoty k testování. “Obávám se, že to dopadne jako v listopadu, že se zarazíme zdánlivě na 17 nebo 20 tisících pozitivně testovaných, ale nebude to odrážet realitu,” říká Konvalinka.
Foto: Shutterstock