Je to vlastně naprosto neuvěřitelné, ale vláda opět ukázala, že nedokáže uvést do provozu jediný informačně-technologický systém, aniž by jí v prvních dnech nekolaboval. Stalo se to i s velmi očekávaným rezervačním systémem na očkování proti koronaviru, který od rána nefunguje správně. Zoufalí senioři se snaží proklikávat nefunkčními formuláři a navíc se nemohou dovolat ani na linku 1221, kde by jim někdo poradil.
Všichni zainteresovaní přitom svorně tvrdili, že tentokrát vše poběží jako na drátkách. Ostatně, takové sliby byly na místě. Lidé se totiž obávali, že systém nebude fungovat, případně bude tak nepřehledný, že s ním budou mít problémy lidé zvyklí pracovat na počítači, natožpak senioři. Na toto konto vznikaly různé vtipy, ale tak nějak si všichni říkali, že potolikáté už to přeci vláda zpackat nemůže. Vždyť vytvořit webový rezervační systém není tak složité, obzvlášť když na to dohlédne nejzkušenější manažer v zemi a premiér v jedné osobě, Andrej Babiš.
Dopadlo to ale jako vždy. Velké části lidí se nepodařilo zaregistrovat, ať už to bylo dáno zmatečností formuláře a celého webu nebo tím, že došly systémové prostředky a web jim spadl. Je pravdou, že v prvních minutách zažil velký nápor návštěvnosti. Jen za první hodinu se mělo registrovat 44 tisíc lidí. K termínu očkování se dostalo jen 2000 z nich. Jenže takový nápor se dal očekávat a ministerstvo mělo zajistit takové serverové kapacity, aby to utáhly, respektive ještě vyšší, aby v žádném případně nedošlo ke kolapsu.
Kromě toho, že systém nefunguje, už se podle všeho vyčerpaly i dostupné kapacity očkování. Nyní se u výběru termínu zobrazí hláška “Termíny na následující dny jsou obsazeny. Nové objednání zkuste později. Naše doporučení: využijte mobilní aplikaci a v profilu si zapněte ,hlídacího psa‘. Ten vás bude informovat o uvolněných termínech.“
Někteří senioři hlásí také problémy se zadáním svého rodného čísla. Lidé s ročníkem narození před 1954 mohou mít totiž koncovku rodného čísla pouze třímístnou, což systém podle všeho nedokáže zpracovat. Důchodci se navíc těžko mohli s někým poradit, když zkolabovala i telefonní linka 1221, na niž měli volat v případě problémů. Aby toho nebylo málo, spadl i celý web ministerstva zdravotnictví.
Je třeba říct: takto ne! Za tento průšvih musí někdo převzít zodpovědnost. V první řadě ministr zdravotnictví. Jan Blatný měl rezignovat už dávno. Dále je na odstřel Vladimír Dzurilla, ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie. Ten sliboval, že systém poběží bez problému. Svou záštitu má i nad dalšími problematickými projekty a navíc v průběhu epidemie ze své pozice spíše prodával to, co mu naprogramoval soukromý sektor.
Bohužel se stalo pravidlem, že v tomto státě stále něco nefunguje. A nefunguje toho stále více. Rozhodně více, než kolik toho funguje bez problémů. Jde o výsledek vlády naprostých nemehel, které dvakrát dovedly Českou republiku na špičku žebříčku zemí, v nichž koronavirus řádí nejvíce a které nejsou schopny tuto závažnou krizi efektivně řešit.
Foto: vlada.cz