Politická strana Trikolóra se už nějakou dobu zmítá ve vážných problémech. Ty teď vyústily ve výzvu k odstoupení Václava Klause mladšího z předsednického postu. Byl to přitom právě on, kdo stranu zakládal poté, co byl vyloučen z ODS a s nímž si většina lidí Trikolóru spojí. Jeho odchod by tak znamenal s největší pravděpodobností konec strany, která skutečně zatím sloužila pouze jako stranický vehikl jednoho muže. Jenže Trikolóra nejspíš skončí i tak. Veřejně rozhádaná ministrana totiž těžko může mít nějakou budoucnost, obzvlášť když propadla ve svém prvním testu v podobě krajských voleb a i Klaus mladší volí před parlamentními volbami spíše ústupovou variantu, kdy nahlas zmínil i možný neúspěch, který by si vyložil jako nezájem veřejnosti o tento politický subjekt a tím zřejmě inicioval i jeho zánik.
V Trikolóře to poslední dobou vře zejména proto, že má docházet k porušování stanov, neprojednaným zásahům do programu i skládání kandidátek bez projednání krajskými výbory. Odchod ze strany už oznámilo několik významných členů. Jde především o dva krajské předsedy strany, Antonína Fryče a Petra Viktorýna. Skončila také bývalá mluvčí strany Ivana Kerlesová, která v krajských volbách vedla jednu z kandidátek. Všichni kritizují zejména nedemokratické postupy a skutečnost, že se vše řídí slovem Václava Klause mladšího.
“Trikolóra jde nedemokratickou, autokratickou cestou bez ohledu na své členy,” píší signatáři kritického dopisu vedení, který je ale směřován i veřejnosti, aby si o straně mohla udělat obrázek. Současní i bývalí straníci kritizují například skutečnost, že se v programu strany objevil nový kontroverzní bod. Podle něj bude Trikolóra prosazovat referendum o vystoupení z Evropské unie při každých volbách. Dosud přitom strana takové referendum odmítala a tím se lišila od Okamurovy SPD. Jenže právě ta je pro Trikolóru největším konkurentem a veškeré průzkumy ukazují, že Okamura na společnou skupinu voličů cílí lépe.
Trikolóra nedokázala příliš využít ani v současnosti nejsilnější téma, kterým se zdají být vládní opatření. Stále více se zdá, že právě na tomto tématu se mohou lámat volby a zejména pro menší strany může jít o velmi atraktivní materiál, který mohou použít k získání mnoha voličů. Jenže zatímco Václav Klaus starší se postavil do čela všech, co odmítají roušky, testy či očkování a skvěle se chopil různých konspiračních teorií, svého syna zanechal někde vzadu, kde vůbec není slyšet.
Trikolóra dnes vlastně nikoho nezajímá a za posledních několik měsíců se dokázala zviditelnit právě jen tím, že se vlastně rozpadá. Tuto stranu tak můžeme odepsat, nikoliv však hodnoty, které reprezentuje. Je každopádně zajímavým zjištěním, že Václav Klaus mladší, svého času nejpopulárnější politik nejen ODS, nedokázal svou stranu vytáhnout výše. Možná voliči prokoukli, že hodnoty, které hlásal, nejsou v jeho případě zase tak autentické. Možná byl špatným hercem, protože politický podnikatel Okamura tuto kamufláž zvládá mnohem lépe.
Jména Klaus se ale zřejmě jen tak nezbavíme. Bývalý prezident vstupuje zřejmě do své poslední politické mise a je otázkou, jak skončí. Ten mladší se může hierarchicky opět zařadit tam, kam patří, a svému otci krýt záda.
Foto: klaus.cz