Podle šéfa Světové zdravotnické organizace se svět ocitl na prahu katastrofálního morálního selhání. Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorňuje především na skutečnost, že distribuce vakcíny proti covidu-19 probíhá nerovnoměrně a zatím se k ní dostávají hlavně bohatší státy, které dokáží více zaplatit. Příkladem může být Izrael, který si zajistil přednostní zásobování vakcínou od společnosti Pfizer zřejmě jen díky tomu, že za ni platí trojnásobek toho, co ostatní země.
Podle šéfa WHO je aktuálně velmi ohrožena spravedlivost distribuce vakcín, a to ve chvíli, kdy má příští měsíc začít dodávání očkovacích látek chudším zemím v rámci programu WHO Covax. V loňském roce došlo k podpisu 44 bilaterálních dohod na nákup vakcíny a letos už jich je nejméně dvanáct. “Přesně takový postup může omezit dodávky Covax a vytvořit přesně ten scénář, proti kterému byl navržený,” uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Smyslem této iniciativy přitom bylo zamezit hromadění vakcín jednotlivými státy, nekoordinovanému postupu, chaosu na trhu s vakcínami a prodloužení ekonomických i sociálních problémů spojených s epidemií. Vzhledem k tomu, že některé země postupují stylem, že mají být v každém případě na prvním místě, jsou ohroženy zejména ty nejchudší a nejzranitelnější. “V konečném důsledku toto chování pandemii pouze prodlouží,” vysvětlil šéf WHO.
Globální přetahovaná o dostupné vakcíny se rozjela na plné obrátky poté, co vyšlo najevo, že koronavirus výrazně zmutoval a objevily se jeho varianty, které jsou výrazně nakažlivější. Mluví se také o jihoafrické mutaci, která může být i smrtnější. Aktuálně se očkuje pouze v bohatší části světa, případně v zemích, které vyvinuly vlastní vakcínu jako například Indie nebo Čína.
Foto: Shutterstock