Některé evropské země zavádějí povinnost nosit respirátory v uzavřených prostorách, tedy například v obchodech či hromadné dopravě. K tomuto kroku se už uchýlilo také Německo či Rakousko a zvažuje ho i Česká republika. Důvodem je skutečnost, že obyčejné roušky, obzvlášť ty nejběžnější, tedy textilní, nechrání před nákazou koronavirem dostatečně. Spolu s tím, že se do Evropy dostala britská mutace koronaviru, která je nakažlivější, to představuje velký problém.
“Uvažujeme o tom, že bychom v tomto následovali Rakousko a Německo v souvislosti s anglickou mutací viru,” řekl k této věci Andrej Babiš pro server idnes.cz. Opatření podporuje zejména ministr zdravotnictví. “Povinné nošení respirátorů by z epidemického hlediska bylo velmi prospěšné. Zejména v místech se zvýšeným rizikem, jako je veřejná doprava,” uvedl Jan Blatný.
Podle ministra jde především o to, že obyčejné roušky nemají takový efekt jako respirátory třídy FFP2. Právě ty by zřejmě bylo povinné mít na sobě v obchodech, na úřadech nebo ve veřejné dopravě.
S návrhem v zásadě souhlasí i ministr vnitra Jan Hamáček, podle kterého je ale třeba zajistit dostatečné množství tohoto ochranného materiálu. Na rozdíl od roušek si ho totiž lidé nemohou vyrábět sami doma. “Určitě by to znamenalo vyšší ochranu našich občanů před šířením viru. Je nutné si vyjasnit otázku nákladu a jejich dostupnosti na českém trhu v dostatečném množství a kvalitě,” řekl Hamáček.
Pro české občany by schválení takového návrhu znamenalo výrazně vyšší náklady na ochranu před koronavirem. Zatímco textilní roušky, které nosí většina lidí, je možné používat opakovaně a jejich údržba je snadná, respirátory FFP2 jsou jednorázové a po použití je třeba je vyhodit. Jeden kus respirátoru přitom na českém trhu stojí 30 až 40 korun.
Vláda podle všeho neuvažuje, že by lidem na respirátory přispívala. Nestalo se tak ani v okolních zemích. V Rakousku však respirátory osvobodili od DPH, aby byly cenově dostupnější. V Německu jako alternativu k respirátorům umožnili nosit i chirurgické roušky. Cílem úřadů je zabránit, aby lidé nosili doma ušité roušky, ty totiž proti nové mutaci viru nejsou dostatečně účinné.
Foto: Shutterstock