Stát podle všeho začíná velmi vážně řešit diskriminaci zaměstnanců na základě pohlaví. Středočeský inspektorát práce si posvítil například na účetní firmu, která hledala “nadšenou účetní” v Brandýse nad Labem. Z formulace inzerátu vyplývalo, že je směřován na adresu žen, ale nikde v něm nebylo uvedeno, že se muži nesmí na pozici přihlásit.
Přesto začal inspektorát s vyšetřováním. “Tak prý v UOL diskriminujeme muže. A to inspektorka Iveta Kalinová nemůže dopustit, ihned tedy s námi zahájila kontrolu. Problém je formulace: „Hledáme nadšenou účetní v Brandýse“. Z takto podaného inzerátu je patrné, že může obsahovat značně diskriminační prvky, a to na základě pohlaví,” uvedla na sociální síti LinkedIn jednatelka a majitelka společnosti Jana Jáčová.
“Tímto žádáme zástupce statutárního orgánu kontrolované osoby společnosti UOL a.s. o poskytnutí písemného vysvětlení, za jakým účelem a především proč kontrolovaná osoba zamýšlela zaměstnat na uvedené pracovní pozici pouze ženu (viz “nadšená účetní”), tzn. proč a z jakého důvodu tuto práci nemůže vykonávat muž (tzn. nadšený účetní),” uvádí v oznámení o zahájení kontroly inspektorka Iveta Kalinová. Zároveň vyzvala firmu, aby vysvětlení poskytla nejpozději do 3 kalendářních dní od doručení výzvy, což je extrémně krátký termín (zahrnuje například i víkend).
Jednatelka společnosti odmítá, že by chtěla postupovat jakkoliv diskriminačním způsobem. Vysvětlila, že účetní jsou v drtivé většině ženy a chtěla tak inzerát cílit především na ně. “Naštěstí muži pochopili, že většina účetních jsou ženy, proto se běžně tyto inzeráty podávají v této podobě a neváhali se na něj i tak přihlásit. V UOL muže účetní vítáme a bereme všema deseti. Dokonce se s nimi chlubíme na Facebooku i na Instagramu,” vysvětlila Jana Jáčová.
“Úředníci ale holt sedí za 100% platu doma, kopou se do zadku a nemají nic lepšího na práci než šikanovat podnikatele, kteří se snaží zajistit práci všem, kteří o ni v této situaci přišli,” nebrala si servítky podnikatelka.
Foto: Shutterstock