Z celosvětového hlediska se epidemii koronaviru stále nedaří zastavit, ba ani přibrzdit. Existují však země, které v boji s ním slaví překvapivé úspěchy a ukazují, že porazit tuto infekci je možné. Daří se to například Islandu, kde úmrtnost za loňský rok nijak nevybočila z průměru a byla spíše nižší.
Nebývale nízká čísla
Podle vládních údajů bylo k dnešnímu dni na Islandu zaznamenáno necelých 6000 případů nákazy. Nikoliv za den, týden či tento rok. Ale za celé období od začátku epidemie. Islanďané jsou si navíc celkem jistí, že dokázali zaznamenat téměř každý případ, což je i významnou částí důvodu, proč se epidemii podařilo udržet pod kontrolou. Z těchto případů pak vzniklo celkem 53 hospitalizací a 29 úmrtí.
Island v rámci epidemie nic nepodcenil a jeho vědcům se podařilo sekvenovat genetický materiál každé pozitivní virové infekce. Od samého začátku si vědci zvou zdánlivě zdravé lidi na testování, aby lépe porozuměli bezpříznakovým přenašečům a následnému přenosu viru. Takto dokázali prozkoumat více než 250 tisíc vzorků, což představuje více než polovinu obyvatel celého ostrova.
Právě tyto údaje potom vládě pomohly podniknout adekvátní kroky pro potlačení epidemie. Když tak například v září loňského roku došlo k výraznějšímu navýšení počtu případů, podařilo se velmi rychle zjistit, že ohniskem byla jistá irská hospoda v Reyjkjavíku. Vláda pak v reakci na to zavřela všechny bary v metropoli a okolí.
Polovina nakažených nemá příznaky
Islandský screening dokázal zachytit také 41 přenašečů britské mutace koronaviru, která je výrazně nakažlivější než původní kmeny. Díky PCR testům na letišti se tyto případy podařilo identifikovat a rychle zachytit, a to ještě předtím, než mohly nakazit další lidi.
Island může posloužit také jako zajímavá laboratoř koronaviru. Ukázalo se tu například, že polovina lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, neměla žádné příznaky. To vědci dokázali zjistit proto, že testovali i takové lidi, kteří by se k testu jinak vůbec nedostali, protože nejenže neměli příznaky, ale ani rizikové kontakty. Výskyt infekce byl nižší u dětí do deseti let a u žen, zatímco u dospívajících a mužů byl výskyt vyšší.
Foto: Shutterstock