V létě, kdy teploty dosahují 30 stupňů ve stínu, si tělo nemůže pomoct a v rychlém tempu vylučuje kapky potu. Prostřednictvím pocení se organismus chrání před přehřátím. Kromě toho má odpařující se potní film na kůži chladící účinky.
Příkaz k pocení, které probíhá skrz po celém těle rozmístěné potní žlázy, přichází od vegetativního nervového systému. Prostředníkem je látka přítomná v nervech – acetylcholin.
Sport nebo ostré jídlo – a póry se otevírají
K pocení dochází obvykle při intenzivní tělesné námaze, ale také po velmi ostrém jídle. Pot nás ale může zalít také ve chvílích vzrušení nebo velkého strachu. Tělo pak vylučuje nadměrné množství stresových hormonů a nervy, které řídí produkci potu, začnou být přehnaně aktivní.
V některých případech lze nadměrné pocení přisoudit také silné nadváze. Pak často stačí tělesnou hmotnost redukovat, aby se pocení dostalo do normálního stavu.
Pocení jako varovný signál pro zdraví
Existuje však také celá řada zdravotních problémů, kdy tělo prostřednictvím pocení na danou poruchu upozorňuje, případně se jí tímto způsobem brání. Rozpětí možných příčin je skutečně široké a sahá od hormonální nerovnováhy, například v období menopauzy, až po nádorová onemocnění.
Hyperhidróza aneb Extrémní pocení
Někteří lidé trpí hyperhidrózou, což je potní nemoc sama o sobě. Pacienti se v takovém případě potí především přes den, a to při sebemenším podnětu, ať už teplotním nebo pocitovém. Když se na čele objeví velké kapky potu nebo se na oblečení objeví mokré fleky, není to nepříjemné pouze po fyzické stránce, ale jde také o psychickou zátěž.
Návaly horka
Zvláštní formu hyperhidrózy pociťuje mnoho žen v přechodu. Z ničeho nic je přepadne nával horka a pocení. Zejména v oblasti od čela až po hrudník se otevřou potní póry a začne nekontrolovatelné pocení. Obvykle tyto návaly trvají několik vteřin, ale zase se objevují několikrát denně i v noci. Nepříjemné návaly horka jsou nejčastějším důvodem pro zahájení hormonální substituce. Potíže by však měly odejít samy spolu s menopauzou.
Pocení při nachlazení a chřipce
Pocení, zejména pak v noci, je typickým příznakem infekčních chorob. Tímto způsobem se tělo zbavuje vnitřní teploty, kterou vyvolává horečka. Babské rady často tradují, že chřipky nebo chřipkové infekce se nejrychleji zbavíme tak, že pocení ještě podpoříme. Také proto se pacienti balí do tlustých přikrývek, aby se vyvolalo co nejsilnější pocení.
V případe chronických infekčních nemocí, jako je žloutenka, tuberkulóza nebo malárie, je silné noční pocení trvalým průvodcem nemoci.
Poruchy metabolismu, při kterých je horko
Lidé s nadměrnou funkcí štítné žlázy špatně snášejí teplo. Často trpí relativně vysokou tělesnou teplotou, a proto se potí. Autoimunitní choroba známá jako Gravesova-Basedowa nemoc je zvláštní formou poruchy štítné žlázy, která vede k častému a silnému pocení.
V případě cukrovky dochází v důsledku problematické látkové výměny k poškození nervů. Problémy s nervy přitom často začínají právě silným pocením. Návaly pocení v kombinaci se slabostí, cukáním svalů, nevolností a bušením srdce může značit nebezpečný nedostatek cukru v těle.
Nervové problémy vedou k pocení
Pakliže pacientům odumírají nervové buňky, dostává se celý nervový systém do nerovnováhy. Pak může dojít k tomu, že acetylcholin stimulující potní žlázy, nabude vrchu. Také proto lidé s Parkinsonovou nemocí trpí vedle typických obtíží s pohybem také silným pocením, které se objevuje i v noci.
Bolest vede k pocení
Velká tělesná bolest aktivuje sympatické nervy, které vyvolají symptomy jako nevolnost a návaly pocení. Často se objevují například při bolestivých kolikách. Také nemoci spojené s bolestmi kloubů a svalů, třeba fibromyalgie, vedou ke zvýšenému pocení.
Studený pot po celém těle – záchvat paniky nebo infarkt?
Když se potem náhle zalije celé tělo a způsobí až pocit mrazení, může jít o panickou ataku. Také odvykací léčba od alkoholu nebo drog se pojí se studeným potem.
Studený pot je ale často projevem existenciální krize v organismus, například srdečního infarktu. V takovém případě se ale objevují také další příznaky jako vystřelující bolest v hrudníku, strach, nevolnost nebo dechová nedostatečnost. Podobně jako infarkt se může projevit také angina pectoris, kdy se pot objevuje zejména na čele.
Náhlý silný strach může způsobit rychlý pokles krevního tlaku a v jeho důsledku až k bezvědomí. Tento blackout oběhového systému je spojen se studeným potem, bušením srdce, nevolností a krátkou ztrátou vědomí.
Noční pocení nepodceňujte
Pokud se v noci probudíte s pocitem hrůzy zalití potem, pravděpodobně jste pouze prožili nějakou noční můru. Nebo máte v ložnici tepleji než doporučených 16 až 18 stupňů. A vůbec: i zdraví lidé vypotí za noc klidně litr tekutin. Ale pokud noc co noc propotíte tričko i prostěradlo, měli byste zpozornět.
Silné noční pocení patří k vůbec prvním signálům některých nádorových onemocnění. Jde například o rakovinu lymfatického systému, leukémii nebo rakovinu kostí. V případě, že se ještě pojí s nevysvětlitenými horečkami a ztrátou váhy, měli byste vyhledat lékaře.
Foto: Freepik