Izrael je v současné době díky svému náskoku v očkování považován za svého druhu laboratoř pro celý svět. Zatímco i ostatní státy pomalu očkují, s napětím sledují vývoj v této blízkovýchodní zemi. Zabere očkování tak, jak se očekává a jak slibují klinické studie? Nebo se pozitivní předpoklady nepotvrdí a budeme opět na začátku? První zprávy příliš pozitivní nebyly. Nakazilo se velké množství lidí, kteří dostali první dávku. Naštěstí to ale zřejmě byly předčasné závěry. S postupem času je totiž situace v Izraeli čím dál tím lepší, jak upozorňuje americký list The New York Times.
Nově byly publikovány hned dvě analýzy, které přinášejí příznivé výsledky. První z nich iniciovala Izraelská zdravotnická organizace (MHS), která sledovala významný vzorek 128 600 očkovaných druhou dávkou vakcíny. Z tohoto počtu bylo infikováno pouhých 20 lidí, a to v době, kdy epidemie v zemi opět nabírala na síle.
Druhou dobrou zprávu zveřejnilo izraelské ministerstvo zdravotnictví, které sledovalo rovnou 428 000 občanů po druhé dávce vakcíny společností Pfizer a Biontech. Z této skupiny za týden onemocnělo pouhých 63 lidí. V obou případech jde o zanedbatelná čísla a příslib toho, že vakcína skutečně funguje.
Tyto analýzy potvrzují závěry klinických studií Pfizeru, které deklarovaly více než 95% účinnost vakcíny. Tomuto číslu řada odborníků odmítala uvěřit, přišlo jim příliš vysoké. Pokud by se skutečně potvrdilo v praxi, znamenalo by to obrovský zlom v boji s epidemií koronaviru.
Zároveň se na izraelském příkladu ukazuje, že by mohla platit hypotéza o snížení počtu pacientů s těžkými příznaky po podání první dávky vakcíny. Ti sice ještě nemají tak silnou imunitu, aby nemoci vzdorovali zcela, ale mají velkou šanci, že ji přečkají s lehkým průběhem. První dávka sama o sobě přináší určitou ochranu. Ukázalo se, že mezi 13. a 21. dnem po aplikaci injekce dochází ke snížení počtu nákaz v této skupině o 60 %.
“Tyto výsledky jsou velmi působivé, ale musíme dodat, že nejde o skupinu lidí, u které disponujeme dostatečnými demografickými a geografickými údaji,” uvedl izraelský imunolog Cyrille Cohen pro The New York Times. Přesto je podle něj vše na dobré cestě. “Jsou to vzrušující výsledky, které posilují víru v to, že vakcína od Pfizeru je vysoce efektivní.“
Je však otázkou, zda podobně efektivní budou všechny vakcíny, které se postupně dostanou na trh. V pátek má být schválena očkovací látka od společnosti AstraZeneca. V jejím případě ale o účinnosti panují určité pochybnosti a unikly informace o tom, že nebude doporučena pro aplikaci osobám starším 65 let, u kterých nepřináší žádný efekt.
Foto: Shutterstock