Premiér Andrej Babiš na včerejší tiskové konferenci oznámil, že epidemická situace se nevyvíjí dobře a bude zapotřebí zpřísnit opatření. Otázkou ale zůstává, jakým způsobem. Ekonomiku už zřejmě více přidusit nejde, obzvlášť když je jasné, že v tomto režimu budeme muset fungovat ještě několik měsíců. Nabízí se proto cesta, která byla nastíněna v minulých dnech. Tedy povinné nošení respirátorů namísto roušek. Toto opatření by mělo brzdit agresivnější mutace viru, které se v poslední době objevují.
Jenže nařídit nošení respirátorů není tak snadné jako roušek, které vláda vyhlásila jako povinné loni v březnu, aniž by nějaké roušky byly k dostání. Lidé však usedli ke strojům a v rekordním čase si své látkové roušky ušily. Uplynul rok a jejich čas se zřejmě nachýlil. V boji s koronavirem už nestačí. Jakmile vláda nařídí respirátory, lidé si je těžko vyrobí doma na koleni. Budou muset vyrazit do lékáren a koupit si je. S tím se však pojí řada problémů, zejména potom finanční zátěž domácností.
Proto už vláda uvažuje, jakým způsobem respirátory veřejnosti co možná nejvíce zpřístupnit a tím i zajistit, že je lidé budou nosit. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka připadá v úvahu německý model. Sousední země zavedla distribuci respirátorů na základě speciálních voucherů, které lidé dostanou na svou adresu. Pak s nimi vyrazí do obchodu nebo lékárny a promění je za respirátory. Vzhledem k tomu, kolik respirátorů bude zapotřebí, by šlo o velký náklad pro rozpočet. Je proto otázkou, zda by se tato forma neomezila pouze na důchodce a nízkopříjmové domácnosti.
Ve hře je také snížení DPH na respirátory. Za tímto účelem už jednají ministerstva financí a průmyslu. V úvahu připadá snížení ze současné 21% sazby na 10 % nebo 15 %. Výrobci respirátorů vládě už navrhli, aby je povinnosti platit DPH zbavila zcela. Tato možnost je ale podle ministra průmyslu Karla Havlíčka neprůchodná kvůli pravidlům Evropské unie.
Stát se může uchýlit rovněž k zastropování ceny respirátorů. Tomu jejich výrobci naopak chtějí zabránit. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka jde ale spíše o nejzazší možnost, která by přicházela v úvahu tehdy, kdy by se ukázalo, že ceny respirátorů rychle rostou. Ostatně, k tomuto kroku vláda přistoupila už na jaře, kdy zastropovala ceny za respirátory třídy FFP3.
Rychlý růst cen respirátorů přitom v současné situaci není vyloučen. Evropské vlády zavádějí jejich povinné nošení a poptávka tak na celém kontinentu rychle roste. Výrobní kapacity se sice v posledních měsících značně navýšily, ale ani ty nakonec nemusí stačit, pokud se ukáže, že proti novým mutacím koronaviru jde o jedinou možnou ochranu.
Foto: Shutterstock