Ministr zdravotnictví Jan Blatný je na odchodu. Není otázkou zda, ale kdy bude nahrazen. Premiér Andrej Babiš už podle zdrojů blízkých vládě hledá náhradu, která by byla schopna rozjet dosud drhnoucí očkování obyvatelstva a zároveň se na každém kroku nedopouštěla nepřístojných výroků či nevykládala rovnou nesmysly, jak se toho v posledních dnech dopouští právě Blatný.
Končící ministr by si měl v každém případě z ministerstva odnést také jediný svůj viditelný výtvor, kterým je protiepidemický systém PES. Ten byl od začátku koncipován tak složitě, že neměl být nikdy prezentován veřejnosti a měl sloužit jen pro interní řízení resortu. Blatný ho přesto s plnou parádou ukázal a národu sdělil, že napříště se epidemie bude řídit podle něj. Už o pár dní později ho ale začal různě překrucovat a začalo být jasné, že PES fungovat nebude.
Jedním z důvodů, proč byl protiepidemický systém zaveden, bylo takzvané rizikové skóre, které z něj vycházelo. To se počítá každý den a lidem by měl dát jasně najevo, v jakém stavu se epidemie v České republice nachází a do jakého stupně protiepidemických opatření zrovna míříme. Je jasné, že opatření nelze měnit na základě jednodenních změn skóre. Bylo však deklarováno, že půjde o změny s několikadenním odstupem, jakmile se daná tendence potvrdí.
Jenže, co se nestalo? Vláda si začala opět dělat, co chce, PES NEPES. Nejprve začátkem prosince rozvolnila opatření, i když tomu rizikové skóre nenahrávalo. Dnes, kdy je skóre relativně nízké a mělo by se rozvolňovat, vláda naopak ještě přitvrzuje. Naprostý rozpad protiepidemického systému na tiskové konferenci potvrdil i sám Blatný. “Skóre často lidé považují za to hlavní a resp. jediné číslo, kterým je potřeba se řídit. Ano, dá se říct to, že v současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní a je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice,” řekl ministr zdravotnictví. Odborníci ale upozorňují na to, že řídit se podle zaplněnosti nemocnic také není příliš chytré. Epidemiolog Zdeněk Hel poukázal na to skutečnost, že tímto způsobem není možné epidemii brzdit. Lékař Jiří Madar potom upozornil na možnost, že si nemocnice covidové pacienty na standardních lůžkách nechávají déle, než by bylo nutné, protože jim za ně pojišťovny vyplácejí bonusy. Poradce premiéra Andreje Babiše, epidemiolog Roman Prymula, pak rovnou prohlásil, že PES už nedává smysl.
Bylo by špatně, kdyby nový ministr zdravotnictví po Janu Blatném musel pracovat podle jeho chaotického výtvoru, který ani po několika měsících veřejnost nepřijala za svůj. Není divu, když se podle něj nedokáže řídit ani vláda. Bohužel je třeba si přiznat, že ani téměř rok po vypuknutí globální pandemie nemá Česká republika vytvořen jasně pochopitelný systém, který by do současné nelehké doby vnesl aspoň trochu předvídatelnosti. Většina evropských zemí to přitom zvládla. Možná i proto nemají tolik mrtvých.
Foto: vlada.cz