Přestože samotné vakcíny proti koronaviru jsou bezpečné a zdá se, že i velmi efektivní, neznamená to, že by k nim lidé měli přistupovat lehkovážně. Ba právě naopak. Lékaři proto varují, abyste se lidé před očkováním nedopouštěli určitých věcí. Ty by mohly jednak snížit účinnost vakcíny, což samo o sobě představuje velký problém a jednak by mohly způsobit i problémy se zdravím v důsledku falešně získané jistoty.
V poslední době se velmi diskutuje o účinnosti jednotlivých vakcín. Pravdou zřejmě je, že jsou účinné nadstandardně a nějakým způsobem fungují i na nové mutace koronaviru. Skutečnou hrozbu ve spojení s vakcínou prozradila Simone Wildesová, která je součástí poradní skupiny pro očkování proti covidu-19 v americkém státě Massachusetts. Tato odbornice na infekční choroby má za to, že některé běžně užívané léky mohou výrazně snížit účinnost vakcíny proti koronaviru. Jde například o ibuprofen či paracetamol, které jsou účinnou složkou v různých, často používaných lécích. “Nedoporučujeme užití ibuprofenu nebo paracetamolu před očkováním proti covidu-19, a to zejména kvůli nedostatku informací o tom, jak tyto léky ovlivňují protilátkovou odpověď vyvolanou vakcínou,” uvedla Simone Wildesová pro ABC News.
Její slova potvrzuje studie z roku 2009 publikovaná v odborném časopise The Lancet. Ta se zaměřila na zkoumání dopadů paracetamolu na účinnost vakcín. U skupiny, která před očkováním požila látku obsaženou například v paralenu, byla imunitní odpověď o polovinu nižší než u lidí, kteří dostávali jen placebo.
Ibuprofen či paracetamol mohou sice pomoci snížit nepříjemné vedlejší účinky vakcíny, které se někdy mohou po očkování objevit, ale na druhé straně způsobí, že efekt vakcíny nebude odpovídat očekávání.
Nejde přitom o jediný faktor, který může ovlivnit reakci na vakcínu. Pokud chcete, aby vakcína proti covidu-19 opravdu zabrala, měli byste se především vyvarovat stresu. Podle nové studie z Ohio State University je to právě stres, co podstatně snižuje imunitu proti covidu-19 po očkování v porovnání s těmi, kdo stres před očkováním nepociťují. Podobný efekt mohou mít i deprese. Několik dní před a po podání vakcíny byste se také měli vyhnout konzumaci alkoholu. Ten totiž výrazně snižuje imunitní reakci.
Účinnost vakcíny můžete naopak zvýšit pohybovou aktivitou, která není nikterak náročná. Stačí například pravidelně chodit na procházky. Někteří vědci doporučují i intenzivní cvičení 24 hodin před podáním vakcíny, nikoliv však po ní, to už je třeba dodržet klidový režim. Důležitý je také dostatek spánku, alespoň několik dní před očkováním.
Foto: Shutterstock