Ministr zdravotnictví Jan Blatný rozhodl o tom, že Česká republika zatím nebude žádat o pomoc Německo. Uvedl to po návštěvě chebské nemocnice, která už kapacitně nezvládá příval pacientů s covidem-19. Špatně jsou na tom i další nemocnice v Karlovarském kraji. Místní politici proto vážně zvažovali pomoc od sousedního Německa, které ji České republice nabídlo.
Ministr na místě prohlásil, že situace v Chebu vlastně zase tak špatná není a bude stačit posílení o tři lékaře, které nemocnici přislíbil. Podle něj v současné době není na místě převážet pacienty do Německa, protože i tamní nemocnice čelí velké zátěži. Otázkou ale je, proč by to Německo Česku nabízelo, pokud by péči o tyto pacienty nezvládalo. Blatný přiznal, že hraje roli také symbolický rozměr, že se o naše občany má postarat Česká republika a nikoliv jiná země.
Jenže hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek to vidí jinak a Blatného rozhodnutí kritizuje. “Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, tak by hranice neměla hrát žádnou roli,” uvedl Kulhánek pro média.
Tvrdě se do ministra Blatného opřel také bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. “Blatného symbolický rozměr: ,,Necháme vás raději umřít v České republice, než abychom dovolili, aby vás v rámci standardní přeshraniční pomoci vyléčili v Německu,” napsal Kalousek na svém facebookovém profilu. “Pane ministře Blatný, za tohle se jednou budete zodpovídat. Já bych měl na Vašem místě strach,” naráží Kalousek na skutečnost, že se situace může rychle vymknout z rukou a kvůli tomuto rozhodnutí mohou začít umírat lidé. Blatný by pak musel čelit trestněprávní zodpovědnosti.
Blatného rozhodnutí je zvláštní i ve světle toho, co následně prohlásil o epidemiologické situaci v zemi. Ta je podle něj extrémně špatná a nemocnice narážení na hranice svých kapacit. Pokud to takhle půjde dále, budou muset odmítat pacienty s infarktem či mozkovou mrtvicí, varoval.
Foto: vlada.cz