Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyhlásil nová omezení týkající se cestování. Ta vláda schválila na základě nelepšící se epidemiologické situace v České republice. Vzhledem k tomu, že omezení pro vstup cizinců na naše území existovalo už předtím, míří nová sada opatření především na samotné Čechy, kteří se vracejí z rizikových destinací.
Od 5. února 2021 dochází ke změně podmínek pro vstup osob na území České republiky. Nově vzniká povinnost absolvovat PCR test ještě před vstupem na území České republiky, pokud dotyčný cestuje ze států, které ministerstvo zahraničí v tu dobu eviduje jako nejrizikovější, tedy označené tmavě červenou barvou. Pro návrat z dalších států platí povinnost podstoupit PCR nebo antigenní test také, ale je možné ho absolvovat až v České republice.
Pokud se někdo zdržoval více než 12 hodin v posledních 14 dnech na území nejrizikovějších zemí, musí absolvovat test ještě před návratem. Test nesmí být starší 48 hodin. Při vstupu na území České republiky je třeba předložit příslušné hygienické stanici písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku. Na tyto povinnosti platí odklad do 14. února. Do té doby je možné test provést i v Česku.
Toto nové vládní nařízení je ale s velkou pravděpodobností protiústavní. Článek 14. odstavec 4 Listiny základních práv a svobod stanovuje, že “Každý občan ČR má právo na svobodný vstup na území ČR“.
“Podle Listiny základních práv a svobod nelze právo občana na návrat do vlasti ničím podmiňovat. Ochranné opatření” Ministerstva zdravotnictví, které takto paušálně omezuje základní právo na vstup do vlasti, je proto v rozporu s Listinou,” uvedl právník Pavel Černohous pro server kurzy.cz.
Vláda se nedopouští podobného prohřešku poprvé. V březnu loňského roku například zakázala opuštění České republiky. Protiústavnost tohoto nařízení následně potvrdil soud.
Podle advokáta Pavla Černohouse by vzhledem k platnému nouzovému stavu bylo možné uvažovat o podmínce povinného testu po návratu do vlasti. Tedy tak, jak to platilo doposud. Nelze však občanům návrat na území jejich státu podmiňovat dopředu.
Foto: Shutterstock