Odběr z nosohltanu prováděný za účelem testu na koronavirus není tak banální záležitost, jak by se mohlo zdát. Pokud ho provádí nedostatečně vyškolený člověk, může způsobit závažné poranění. S přibývajícím počtem testů roste i počet podobných případů. Jeden z těch nejtěžších se nyní odehrál v Brně, kde neodborný odběr způsobil ženě těžké krvácení.
Žena musela být hospitalizována v nemocnici svaté Anny v Brně poté, co u ní došlo k poranění zadní části dutiny nosní s těžkým krvácením po provedení neodborného stěru z nosohltanu.
“Poranění si bohužel vyžádalo i chirurgické řešení situace. K poranění dutiny nosní může dojít při každém nešetrně provedeném odběru. Pokud někdo nedodrží jasně stanovená pravidla bezpečného odběru, která mimo jiné formulovala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, může dojít k poranění sliznice nosní. Velká četnost prováděných testů zvyšuje pravděpodobnost toho, že stěr bude proveden nedostatečně odborně edukovanou a zacvičenou osobou, což zvyšuje riziko možného poranění. Zejména, když odebírající nemá dostatek informací o anatomii dutiny nosní a nosohltanu a nepostupuje šetrně” uvedla primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FNUSA v Brně a LF MU Pavla Urbánková v tiskovém prohlášení. Zdůrazňuje také, že nejde o jediný případ, kdy měli lidé po neodborně provedeném testu problémy. Většinou šlo ale jen o odřenou nosní sliznici, ale stále častěji dochází i ke krvácení.
Podle lékařů je nutné, aby testy prováděli výhradně vyškolení zdravotníci na k tomu určených odběrových místech. Týká se to jak PCR, tak antigenních testů. Laici nedokáží provést odběr kvalitně a kromě neprůkazného výsledku hrozí také poranění cév v zadní části dutiny nosní. Následné ošetření je velmi nepříjemné.
“V závažnějších případech může dojít až k poranění mozkových plen. Následkem toho by mohlo dojít k výtoku mozkomíšního moku,” říká primářka Pavla Urbánková.
Foto: Shutterstock