Zdá se, že covidové statistiky mohou být velmi nepřesné. Svým způsobem to naznačil sám ministr zdravotnictví Jan Blatný, když zpochybnil, jakým způsobem jsou počítány oběti koronaviru. Teď se navíc ukázalo, že možná ještě více zavádějící jsou ukazatele vyléčených pacientů, které v sadě negativních čísel vždy představují určité pozitivum, protože deklarují, že drtivá většina lidí, kteří se koronavirem nakazí, se také úspěšně vyléčí.
Jenže ona kolonka “vyléčení pacienti” v sobě skrývá velkou zradu. Nepočítá totiž skutečně úspěšně uzavřené případy, tedy lidi, kteří se problémů spojených s covidem úspěšně zbavili. Jde pouze o automatickou statistiku, do které po určité době spadají všichni pacienti, kteří nezemřeli.
Například pacient, který je s covidem přijat do nemocnice, zatíží jednak statistiku aktivních případů a pak i ukazatel hospitalizací. Po dvaceti dnech se automaticky stává vyléčeným, protože se předpokládá, že už není infekční. On však přitom může stále bojovat o život v nemocnici. Nemoc covid-19 se v některých případech velmi táhne a je zdlouhavá.
“V systému ISIN jsou označení jako takzvaně vyléčení, a je to tak záměrně. Myslí se tím, že již nejsou nakažliví a při jejich péči nemusí být dodržována taková ochranná protiepidemická opatření jako u covidního pacienta. Popis ‚vyléčen‘ v tomto kontextu nelze zaměňovat za reálné vyléčení pacienta,” uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová pro Lidovky.cz.
Podobným způsobem jsou zautomatizované častější případy těch, kteří se s koronavirem léčí doma. Ti jsou po pozitivním testu zařazeni mezi takzvané aktivní případy, ale už po deseti dnech v domácí karanténě automaticky přecházejí mezi vyléčené, aniž by jejich stav kdokoliv zkontroloval. Už nemusí ani absolvovat výstupní test. Přitom se může stát, že tito lidé nakonec ještě skončí v nemocnici.
Toto zjištění přitom do značné míry nabourává covidové statistiky, podle kterých se přitom vláda řídí v zavádění či rozvolňování protiepidemických opatření. Nejvíce sledovaným ukazatelem je přitom zatížení nemocnic. Jenže to podle všeho neodpovídá skutečnému stavu, protože v nemocnicích dnes leží řada covidových pacientů i po zmíněné dvacetidenní lhůtě, kteří už ve statistikách nejsou vykazovaní. Respektive jsou, ale jako vyléčení.
“To, jestli jsou pacienti vedení jako negativní, nás v podstatě nezajímá, protože oni prostě od zdravotnictví péči potřebují. Nemůžeme člověka vyhodit a nechat ho umřít. Ti lidé v nemocnicích leží, budou ležet a kapacita je zahlcená,” uvedl k tomu předseda České lékařské komory Milan Kubek.
Foto: Shutterstock