Dobu rouškovou pravděpodobně již brzy nahradí doba respirátorová. Už dnes jsou respirátory třídy FFP2 vládou doporučeny a podle odborníků je pravděpodobné, že vzhledem k rychle se šířící britské mutaci koronaviru budou nakonec i povinné. Zejména látkové roušky totiž tváří v tvář této mutaci přestávají plnit svou funkci a nechrání tak, jak by bylo potřeba.
V případě respirátorů se nejčastěji hovoří o třídě FFP2. Často jsou s ní však zaměňovány také respirátory s označením KN95 nebo N95. Ty jsou zpravidla levnější, vypadají stejně, ale jinak nemají nic společného. Podle Vladimíra Ždímala z Akademie věd ČR není možné respirátory FFP2 a KN95/N95 považovat za stejně kvalitní, byť se tak druhé jmenované snaží tvářit.
Zatímco respirátory FFP2 mají evropskou certifikaci, těm s označením KN95 takové potvrzení chybí a na český trh putují zejména z Číny. Jejich certifikace jsou různé, ale evropské normy nesplňují. “Pro laika vypadají velmi podobně, ale jsou tam výrazné odlišnosti například při testování,” uvedl Vladimír Ždímal pro server Lidovky.cz. “V lednu jsem vydal dokument, který vyvrací, že by KN95 byl stejný jako evropský FFP2 na základě odborných argumentů. Ty evropské respirátory mají vyšší kvalitu ochrany z hlediska nositele než ty asijské.”
Přesto se však čínským výrobcům podařilo českou veřejnost zmást a respirátory KN95 se prodávají velmi dobře, a to nejen kvůli své nízké ceně. Na tiskových konferencích i v příslušných materiálech je totiž doporučuje také ministerstvo zdravotnictví, a to na stejné úrovni jako respirátory FFP2.
Proti tomuto směšování nebo spíše zvýhodňování čínských výrobců brojí i čeští výrobci respirátorů, které splňují evropské normy. “Pokud produkty s mimoevropským označením KN95 a N95 (čínská, respektive americká norma – pozn. ed.) nemají současně evropský certifikát opravňující i k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná. Je to otázka zdraví,” uvedl předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR, Jiří Kůs. Členové asociace nerozumí tomu, proč vláda stále podporuje dovoz méně kvalitních respirátorů z Číny, když česká produkce dokáže do značné míry poptávku pokrýt.
Evropská norma pod označením EN 149 předepisuje výrobcům, aby provedli nejen test aerosolem pevných částic, ale také parafinovým olejem. Ten tvoří v aerosolu miniaturní kapičky, které poměrně přesně simulují záchyt koronavirových kapének. Oproti tomu čínská norma GB 2626 test parafinovým olejem neobsahuje, ale předepisuje pouze test kuchyňskou solí, která v aerosolu tvoří miniaturní krychličky.
Například mnoho internetových prodejců si však se správným označováním respirátorů příliš hlavu nedělá. Není problém narazit na označení respirátoru FFP2/KN95, což je nesmysl, který obvykle značí, že platí ta méně kvalitní možnost. Zatímco respirátor, který prošel evropskou certifikací, může stát 30 až 50 Kč, ty čínské se s cenou dostanou i k deseti korunám za kus. Někteří prodejci však začali nabízet i levnější FFP2 respirátory.
Foto: Shutterstock