Řada odborníků se dlouhodobě pozastavuje nad nekoncepčními kroky české vlády v boji s koronavirovou epidemií. Tyto zdánlivé detaily, samy o sobě svým významem možná zanedbatelné, ve svém celku však možná mohou za to, proč patří Česká republika dlouhodobě k zemím, které epidemii zvládají nejhůře. Ministři jednoduše své kroky nepromýšlí do detailu, a i když třeba chtějí přispět ke zlepšení situace, svým výsledným jednáním ji spíše zhorší.
Typickým příkladem je zrušení DPH na respirátory, k němuž se vláda uchýlila z důvodu zpřístupnění těchto ochranných pomůcek, které v současné době doporučuje a které možná již brzy budou povinné, co možná nejširšímu okruhu občanů. V zásadě správný krok, který však v sobě opět obsahuje nepromyšlenosti, jež mohou napáchat více škody než užitku.
“Korunu tomu všemu nasadilo tolik vychvalované zrušení DPH u respirátorů, aniž bylo definováno u jakých respirátorů. Zrušení DPH u respirátorů bez výdechového ventilu je samozřejmě v pořádku. Široké užívání respirátorů zvýší osobní ochranu. Možná že zvýší i komunitní ochranu – logická úvaha je, že vydechované virové částice se v respirátoru budou lépe zachytávat a respirátory tak budou také z hlediska komunitní ochrany účinnější než běžné roušky – ano, ale pouze respirátory bez výdechového ventilu,” napsal do redakce deníku Mix24.cz lékař zdravotnické záchranné služby Miloš Králíček.
“Zrušením DPH u respirátorů s výdechovým ventilem Ministerstvo financí projevilo trestuhodnou neznalost principu komunitní ochrany. Za tuto neznalost se na medicínských fakultách při zkoušce z epidemiologie bez milosti vyhazuje. Zrušení DPH i u respirátorů s výdechovým ventilem zřejmě povede k nárůstu jejich uživatelů. Všichni uživatelé respirátorů s výdechovým ventilem budou komunitní ochranu zhoršovat,” vysvětluje Králíček. Důvodem je už mnohokrát potvrzená skutečnost, že lidé prostřednictvím ventilu vydechují potenciálně kontaminované částice ven. Chrání tak sice sami sebe, ale nikoliv už okolí. Přitom veškerá ochrana dýchacích cest je nařízena především z důvodu zajištění kolektivní, nikoliv individuální ochrany.
Při výjezdech tak záchranář a jeho kolegové narážejí stále častěji na lidi, kteří si nasadí respirátor s výdechovým ventilem a je jen velmi obtížné jim vysvětlit, aby si ho vyměnili alespoň za roušku, která je při kontaktu s dalšími osobami mnohem vhodnější. Mnohdy to je problém, protože lidé se pak ohánějí argumenty, které slyšeli v televizi, tedy že mají nosit respirátory a nikoliv roušky. Vzhledem k tomu, že ty s ventilem jsou dražší, domnívají se, že zajišťují tu nejlepší možnou ochranu.
Nejde přitom o první přešlap, kterého se vláda v souvislosti s ventilátory dopouští. Ministři veřejně doporučují i respirátory s označením KN95, tedy vyrobené podle čínské normy, jež však nemá tak přísná kritéria jako norma evropská, kterou musí splňovat respirátory FFP2. Ale i ty se prodávají hned v provedeních s ventilem či bez ventilu. Lidé by v každém případě měli pořizovat ty, které ventil nemají.
Ventil slouží pouze k ulehčení dýchání v respirátoru, ale jako takový snižuje jeho bezpečnost pro okolí. Naopak respirátory bez ventilu nejsou nijak méně kvalitní, jejich filtrační schopnosti jsou na stejně vysoké úrovni.
Foto: Shutterstock