Svět jako celek možná již dosáhl takzvaného bodu zlomu, kdy by se pandemie koronaviru mohla definitivně zlomit a začít klesat. Data z posledních týdnů jsou v tomto ohledu velmi příznivá. Podle Světové zdravotnické organizace počet nově nakažených klesl minulý týden na 2,7 milionu případů, což je o 16 % méně než v předchozím týdnu. Je možné mluvit o trendu, protože takto strmý pokles trvá už pět týdnů v řadě. O poklesu informovala WHO s tím, že o deset procent poklesl také počet obětí covidu-19.
Tento trend se potvrzuje po celém světě. V celé Evropě ubylo oproti minulému týdnu 18 % nakažených, v Africe 20 %, v Americe 16 % a v jihovýchodní Asii potom 13 %. Jedinou oblastí, kde počet nakažených dále rostl, bylo východní Středomoří, kde přibylo 7 % případů oproti předchozímu týdnu.
“Ukazuje nám to, že fungují i jednoduchá opatření k ochraně veřejného zdraví, a to i v případě různých variant koronaviru,” uvedl šéf WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Teď bude záležet na tom, jak na tento trend zareagujeme. Požár jsme neuhasili, jen jsme ho omezili. Pokud přestaneme bojovat na kterékoliv frontě, znovu se rozhoří.“
Pravdou ale je, že případů po celém světě ubývá velmi rychle. V prvním lednovém týdnu například přibylo 5 milionů nových případů. Dnes jsme tak v podstatě na polovině.
Pokles se bohužel netýká České republiky, která je koronavirem citelně zasažena a virová nálož v populaci je podle všeho obrovská a dále se zvyšuje pod vlivem britské mutace, na kterou zdejší opatření nefungují. Přesto však vláda koketuje s tím, že by zmírnila opatření a otevřela lidem obchody. WHO před několika dny informovala o tom, že jedním z důvodů, proč se virus v Česku stále tak rychle šíří, je především nedodržování opatření. Například více než polovina lidí chodí s příznaky nemoci klidně ven, tedy za rodinou či do práce.
Foto: Shutterstock