Kouření, nezdravé jídlo, nadváha – to jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny, které zná prakticky každý. Ale vedle toho existují zdroje nebezpečí, o kterých vlastně nikdo netuší. Může to být krém, který si každé ráno nanášíte na obličej, příliš horký hamburger nebo rutina za volantem. Za některými každodenními činnostmi se skrývá zvýšené riziko, že kvůli nim onemocníte rakovinou.
Místo u okénka v letadle
Většina lidí má radost, když při startu nebo přistání letadla může sledovat krajinu z okénka. Také na majestátní oblaka se lidé rádi dívají. Ale kdo často létá a přitom si říká o místo u okénka, riskuje poškození kůže. Okénka sice pohltí většinu UVB paprsků, které způsobují spálení kůže. Jenže propouští 47 % takzvaných UVA paprsků. Ty jsou přitom významným činitelem při rozvoji rakoviny kůže. Pokud tak rádi vysedáváte u okénka, měli byste se pro jistotu namazat krémem na opalování.
Skladování účtenek
Z mnoha pokladních kas a dalších zařízení pro placení vycházejí účtenky na takzvaném termopapíru, které obsahují látku zvanou bisfenol A (BPA). Tu přitom Evropská unie označila za “obzvlášť znepokojující”. Ohrožuje totiž vývoj mozku u nenarozených dětí, souvisí s mužskou neplodností a může spustit také nemoci srdce či rakovinu. Jakmile se dotknete termopapíru, dostanou se částečky BPA přes kůži do těla. Ještě letos má vejít v platnost zákaz používání termopapíru s BPA v celé Evropské unii.
Konzumace příliš horkých nápojů
Řada lidí miluje horký čaj nebo polévku. Kdo však polyká tekutiny s teplotou překračující 65 stupňů Celsia, ohrožuje svůj jícen. Jeho tkáň je tímto způsobem neustále drážděna a pokud to budete praktikovat dlouhodobě, dojde k poškození buněk, ze kterých se může vyvinout rakovina. Proto je lepší u horkého nápoje nebo polévky chvíli počkat, než trochu vychladnou.
Jízda s otevřeným okénkem
Dokud nebudou ve městech platit zákazy pro nečistá vozidla nebo dokud se plně nepřejde na elektromobily, představují výfukové výpary zejména z dieselových vozidel zcela konkrétní riziko pro vznik rakoviny plic nebo rakoviny močového měchýře. Už před lety Světová zdravotnická organizace upozornila, že mezi nejpostiženější patří lidé na silničních stavbách nebo řidiči těžkých vozidel. Ale i řidiči, kteří rádi jezdí s otevřeným okénkem, mají mnohem vyšší riziko, zejména pak v hustém městském provozu.
Používání smartphonu v noci
Některé vědecké studie prokázaly souvislost s nízkou úrovní melatoninu v těle a vyšším rizikem rozvoje rakoviny. Vylučování tohoto spánkového hormonu je přitom citelně omezeno, když noční temnotou proniká světlo. A častým zdrojem tohoto světla, navíc modrého, které je nezdravé, jsou chytré telefony. Ty prodlužují usínání, případně budí uživatele neustálými zprávami, na které chtějí rovnou odpovědět. Cyklus spánku je tak neustále přerušován, což je přímá cesta k poruchám spánku a zvýšené riziko rakoviny.
Jedno pivo na dobrou noc. Nebo dvě, tři…
Při pití alkoholu se zvyšuje riziko rakoviny jater, ale také ústní dutiny a prsou. Toto riziko přitom nepříliš překvapivě stoupá spolu s tím, kolik alkoholu konzumujete. Neexistuje však žádná “jistá” hranice směrem dolů, a to zejména v případě rakoviny jater a prsou. Svou roli zde pravděpodobně hrají různé látky, které vznikají při odbourávání alkoholu v těle. Pokud tak bez alkoholu nemůžete být a rádi si ho dopřejete každý večer, raději se řiďte doporučeným množstvím, které představuje půl litru piva nebo skleničku vína za den pro muže a polovinu z toho pro ženy.
Foto: Freepik