Vodíkové bomby jsou považovány za ty nejvíce smrtící zbraně na celém světě. Jejich výhoda i hrozba zároveň spočívá v tom, že prakticky nemají teoretický limit ve své účinnosti. Čím větším množstvím paliva je naplníte, tím větší bude exploze. Ruská agentura po více než 50 letech zveřejnila video, které zachycuje výbuch sovětské vodíkové bomby.
Když Spojené státy americké v roce 1950 odpálily první atomovou bombu, její síla byla až 700krát vyšší než síla bomby, která o několik let předtím zničila Hirošimu. V průběhu studené války si pak Sověti a Američané nekonkurovali pouze ve vývoji konvenčních zbraní. Každá z velmocí se snažila o vytvoření vlastní vodíkové bomby. Podle historika Roberta S. Norrise v tomto závodě zvítězili Sověti díky bombě, která nesla všeříkající název Car.
Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom po desítkách let zveřejnila dosud tajné dokumentární video, které zachycuje detonaci největší bomby na světě. Potom už nikdy nic podobného odpáleno nebylo. Výbuch, který se odehrál 30. října 1961 byl ekvivalentem 50 milionů tun klasické výbušniny. Pro srovnání: bomba byla 3333krát ničivější než ta legendární, která spadla na Hirošimu.
Po výbuchu bomby se vytvořil atomový hřib, který dosahoval výšky 60 kilometrů. Jeho takzvaný klobouk měl průměr neuvěřitelných 95 kilometrů. Tlakovou vlnu zaznamenali až 900 kilometrů od místa výbuchu v zátoce Mitjušicha na ostrově Nová Země. Seismická tlaková vlna třikrát oběhla Zemi a dokonce lehce vychýlila zemskou osu. Skoro se chce říct, že Sověti tehdy málem zničili zeměkouli.
Američtí experti na vývoj atomových zbraní ještě před zkouškou zkonstatovali, že vojenská hodnota bomby je tak pochybná, že nestojí za to se jí vůbec zaobírat. Je ale otázkou, zda z nich nemluvila tak trochu závist. O dva roky později se v dokumentu ministerstva obrany uvádí, že USA také mohou přijít s podobně ničivou zbraní. Zatím se tak ale nestalo.
V průběhu dalších desítek let se ukázalo, že mnohem větší výzvou je navržení nikoliv obřích vodíkových pum, nýbrž bomb, které jsou malé, ale při cílených útocích mnohem více platné.
Foto: Shutterstock