V mnoha městech napříč Evropou rychle ubývá prostoru k bydlení. Ceny nemovitostí letí vzhůru a nezdá se, že by je zbrzdilo ani něco tak závažného jako koronakrize, a nájmy následují jen s mírným zpožděním. Bylo jen otázkou času, kdy se začnou objevovat novátorské nápady, jak tento stav věcí změnit. Známe to i z České republiky, kde Piráti v Praze navrhli kontrolovat elektroměry a na základě toho zjišťovat, zda v bytech skutečně někdo bydlí a zda nejsou jen zbytečně prázdné. Sklidili za to obrovskou kritiku od zastánců nedotknutelnosti soukromého majetku. Podle Pirátů by majitelé bytů měli mít jakousi povinnost nechat je užívat podle jejich původního smyslu (a nikoliv je nechat ležet ladem coby investici), podle odpůrců návrhu je pak nepřípustné, aby někdo někomu mluvil do toho, jak využívat vlastní majetek.
V Německu teď řeší trochu jinou záležitost, která však vychází ze stejného problému: nedostatku bydlení, respektive jeho vysoké ceny. Šéf Zelených ve Spolkovém sněmu Anton Hofreiter rozpoutal celonárodní debatu o tom, zda náhodou rodinné domy nejsou přežitkem minulé doby. Není na čase s nimi skoncovat?
“Rodinné domy spotřebovávají mnoho plochy, mnoho stavebních surovin, mnoho energie a přispívají k suburbanizaci, což vede k ještě většímu množství dopravy,” uvedl Anton Hofreiter pro týdeník Der Spiegel. Podle něj ve městech panuje “obrovský nedostatek bytů”, zatímco v jiných regionech letí cena domů strmě dolů. Podle něj je třeba, aby se změnily stavební plány a zejména na předměstích v rámci velkých městských aglomerací byly stavěny byty namísto rodinných domků.
Celou debatu ve skutečnosti rozpoutalo rozhodnutí zeleného šéfa úřadu v okrese Hamburg-Nord, kde stavební plány už nepočítají s možností stavět rodinné domy. Mnozí v Německu to však pochopili jako celonárodní ohrožení a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
“Zelení jsou v populismu a pokrytectví opět nedostižní,” uvedla šéfka frakce SPD Sören Bartol. Podle ní je skutečně nutné města zhušťovat a nikoliv rozšiřovat na zelených loukách. Kritizuje však, že zelení politici na celostátní úrovni vznesli tento nápad, zatímco v jimi spravované spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko rostou rodinné domy nejrychleji v celém Německu.
“Zelení zase jednou exemplárně předvedli jejich pokažený vztah k majetku a životní realitě na venkově,” uvedl šéf strany CDU ve spolkové zemi Durynsko, Christian Hirte.
Pro Zelené by se tato debata nakonec mohla ukázat být velmi nebezpečná. S neoblíbenými požadavky udělala tato strana zkušenosti jako žádná jiná. Například v roce 2013 měli Zelení ve svém programu takzvaný “Veggie Day”. V rámci něj měli kantýny v celém Německu jednou týdně podávat vegetariánské jídlo. Někteří dodnes věří, že to byla právě tato zdánlivá drobnost, o níž se ale hodně mluvilo, která způsobila, že strana obdržela jen 8,4 % hlasů a ocitla se v poli poražených daleko za očekáváními. Dnes jsou Zelení opět nastartovaní a rádi by zaútočili dokonce na vítězství ve volbách. Podobné nápady jim ale mohou uškodit.
Foto: Shutterstock