Jako výbuch atomové bomby, nejhorší chvíle v dějinách. Tak silnými slovy se to dnes v Brazílii jen hemží. Země totiž v rámci jednoho roku zažívá hotový exodus způsobený koronavirovou epidemií, kterou se tu nedaří dostat pod kontrolu. Tento stav přitom představuje hrozbu pro celý svět. Masivní šíření viru zvyšuje pravděpodobnost závažnějších mutací, ostatně jedna brazilská už vznikla a budí obavy z toho, že dokáže obejít protilátky v těle, což dokládá skutečnost, že se šíří i v oblastech, jež byly považovány za promořené.
“Prohráli jsme válku. Je to, jako by na Brazílii dopadla atomová bomba,” uvedl guvernér státu Espírito Santo podle listu The Washington Post. Za poslední týden dosáhla země nového maxima v počtu obětí za den. V průměru tu s covidem umíralo 1208 lidí denně. Jde přitom pouze o oficiálně zjištěné případy, skutečné číslo bude výrazně vyšší. Celkový počet obětí covidu v Brazílii pak dosáhl 255 tisíc lidí. V absolutních číslech jsou horší pouze Spojené státy americké, které však mají dvojnásobnou populaci.
“Jestliže vláda nic neudělá, tak do konce března budou lidé bojovat o nemocniční lůžka i místa na hřbitovech,” uvedl ředitel laboratoře na univerzitě v São Paulu. “Bude třeba otevřít mnoho dalších hřbitovů, abychom mohli těla pohřbít.“
S obavami teď na Brazílii hledí celý svět. Nejde jen o to, že jde o dokonalou ukázku nezvládnutých protiepidemických opatření. Obrovská virová nálož v zemi představuje hrozbu pro celé lidstvo, které se v současné době rychlým tempem očkuje. Jenže právě v Brazílii mohou vzniknout nové mutace, které celé snažení ochromí. S jednou takovou, variantou P.1, už se svět potýká. V lednu a únoru doslova ochromila amazonské město Manaus, které přitom podle odborníků jako první na světě získalo loni kolektivní imunitu. Jenže koronavirus si tu dal druhé kolo a ukázal, že může postihnout i ty, kdo ho už jednou prodělali.
“V případě, že Brazílie nedokáže dostat koronavirus pod kontrolu, stane se z ní největší otevřená laboratoř a virus zde bude mutovat,” uvádí Miguel Nicolelis, který pracuje jako epidemiolog na Dukeově univerzitě v USA. “Nebude to jen epicentrum pandemie, ale také smrtelnějších a infekčnějších variant.“
Ukazuje se, že obrovským problémem je především prezident země Jair Bolsonaro, který i v této situaci epidemii zlehčuje a pořádá mítinky tam, kde byla zavedena přísná opatření. Jeho vláda se obává nepokojů, které hrozí vypuknout, když už tak chudí Brazilci ztratí možnost obživy.
Foto: Shutterstock