Naděje, že by bylo možné covid-19 úspěšně léčit ivermektinem, zřejmě padá. Dosud největší randomizovaná klinická studie potvrdila to, před čím varovala řada expertů a na co upozorňoval dokonce i výrobce tohoto léku. Tedy, že jeho efekt na léčbu koronavirové nákazy je velmi omezený až zanedbatelný. Studie provedená na více než 400 pacientech prokázala, že se v podstatě rovná placebu.
Ivermektin se dostal do pozornosti vědecké i lékařské komunity proto, že v zásadě dokáže redukovat množení virů v těle. Některé státy, jako například Slovensko, ho zařadily do svých covidových léčebných plánů, a to obvykle na základě pozitivních zkušeností lékařů. Dosud však nikdo neměl v ruce opravdový důkaz, že by lék pomáhal.
Ivermektin se používá u některých jiných infekcí pro snížení virové nálože v raném stádiu onemocnění. Hypotézou studie tak bylo, zda lék dokáže urychlit vyléčení pacientů s covidem.
Výsledky studie bohužel hypotézu nepotvrdily. Výzkumníci konstatují, že mezi skupinou, které byl podáván ivermektin a kontrolní skupinou s placebem, nebyl žádný signifikantní rozdíl. Do tří dnů po podání se uzdravilo 164 pacientů s ivermektinem a 156 pacientů s placebem. Dále potom 16 pacientů s ivermektinem muselo znovu vyhledat lékaře, oproti 13 s placebem. Čtyři pacienti s ivermektinem a šest pacientů s placebem skončilo v nemocnici.
“V této randomizované klinické studii, která zahrnovala 476 pacientů, nebylo trvání symptomů odlišné pro pacienty s 5denní léčbou ivermektinem v porovnání s těmi, kteří dostávali placebo,” uvádí se v závěru studie. Vědci proto tvrdí, že lék nelze doporučit pro léčbu covidu-19.
Ivermektin jako možnou spásu v posledních dnech prosazuje premiér Andrej Babiš, který se pochlubil tím, že pro Českou republiku sehnal 20 tisíc dávek. Léčí se s nimi však pouze ve Fakultní nemocnici svaté Anny. Většina lékařů je vůči léku zdrženlivá, a to i proto, že Státní úřad pro kontrolu léčiv ho pro léčbu covidu-19 neschválil. Jeho podání pacientům je tak možné pouze na ohlášení a zodpovědnost konkrétního lékaře.
Lék ivermektin se stal také velkým tématem mezi českými konspirátory, kteří se často ptají, proč není k léčbě covidu nasazován. Například poslanec Lubomír Volný na sociálních sítích varoval předtím, že se chystá diskreditační kampaň tohoto léku.
Zprávy o zázračných účincích ivermektinu přitom mohou napáchat více škody než užitku. Jak přiznávají veterináři, lidé se na něj obrací, aby jim prodali přípravky pro zvířata s obsahem tohoto léku. Těmi si však mohou zásadně poškodit zdraví.
Foto: Shutterstock