Epidemiolog Petr Smejkal by měl podle představy Andreje Babiše do značné míry převzít roli Romana Prymuly a začít veřejnosti vysvětlovat okolnosti epidemie. Teď se vyjádřil k velkému problému, kterým je skutečnost, že koronavirus zjevně zasahuje stále mladší pacienty.
Na jedné straně tu je trend, kdy v nemocnicích ubývá osmdesátníků, kteří loni tvořili zásadní skupinu hospitalizovaných pacientů. “Z největší části je za tím pravděpodobně očkování. I proto je to trend, který určitě potrvá,” uvedl Petr Smejkal pro server Lidovky.cz.
Na druhé straně je tu ale také faktor, kdy se do nemocnic dostávají i stále mladší lidé. Lékaři zasažených nemocnic často zmiňují i devadesáté ročníky. “Není zatím žádná studie, která by to potvrdila, nicméně takové zprávy se množí. V těžce zasažených nemocnicích v Česku se ukazuje, že typický pacient je nyní o patnáct dvacet let mladší,” uvedl Petr Smejkal. “Nákaza koronavirem je záludná svojí imunitní odpovědí. U starších totiž imunitní odpověď nezabíjí, úmrtí je dáno věkem a komplikacemi. U mladších je to jinak, zabíjí právě ta imunitní odpověď.”
V tomto ohledu se podle Smejkala koronavirus změnil a je nutné se na to zaměřit. Jde totiž právě o cytokinovou bouři, která dnes způsobuje velké problémy a která u starších osob v takové míře nenastává.
Epidemiolog zdůrazňuje, že je klíčové používat kvalitní respirátory, dodržovat opatření a co možná nejrychleji očkovat. Zároveň bude podstatné zajistit, aby se nerozšířily jiné mutace než ta britská, na kterou očkování naštěstí funguje. V České republice už je ale i mutace jihoafrická, na kterou vakcíny vykazují slabší účinnost.
Foto: Shutterstock