V České republice se zatím plošně očkují pouze lidé nad 70 let, přičemž se doposud nepodařilo doočkovat ani všechny osmdesátníky. Vedlejší účinky na vakcínu jsou zatím ojedinělé a jejich závažnost je nízká. To by se ale mohlo měnit s tím, jak se budou proočkovávat i mladší ročníky. Vakcinace by už v březnu a dubnu měla nabrat rychlé tempo a možná už v květnu se dostane na každého zájemce.
Jak se ale ukazuje, u mladších lidí může vakcína vyvolat závažnější vedlejší reakce, byť je pochopitelně stále velmi bezpečná. V Česku už takto vakcínu dostali mladí lidé z řad lékařů. Potvrdily se přitom poznatky ze zahraničí, kdy u mladších lidí dochází k výraznější reakci. Některé nemocnice v cizině například musely s očkováním přestat, protože vedlejší příznaky byly tak silné, že si zdravotníci ve velkém brali volno, což krátkodobě ohrozilo fungování zařízení.
“Senioři snáší vakcínu dobře. Zato u mnoha mých kolegů, včetně mě, byla odpověď organismu, byť jen na vakcínu, citelná,” uvedl epidemiolog Petr Smejkal pro Lidovky.cz. Zdůrazňuje však, že to není žádný argument pro to, aby někdo vakcínu odmítl, ba právě naopak. Jde o důkaz toho, že imunitní systém mladých lidí velmi silně reaguje, což může způsobit cytokinovou bouři a vážný průběh. “Představte si pak, jaká musí být reakce na velkou virovou nálož, pokud jste nemocní s novou mutací covidu.“
Naopak se tedy zdá, že pokud někdo zaznamená citelnou reakci na vakcínu, udělal velmi dobře, že si ji nechal aplikovat. Pokud by se totiž setkal se skutečným virem, a to navíc v citelné náloži, mohla by být reakce jeho organismu tak extrémní, že by s ní lékaři měli velký problém.
I v případě silnější vedlejší reakce na vakcínu proti koronaviru přitom platí, že při klidovém režimu by měla do 48 hodin plně odeznít.
Foto: Shutterstock