O jaterní encefalopatii se málokdy mluví, ale přitom jde o velmi závažný a ne vždy snadno zjistitelný stav, který může člověka ohrožovat na životě. Jak už název napovídá, původ má v játrech, kdy vzniká nejčastěji po akutním jaterním selhání. To způsobuje zánik jaterních buněk, čímž dochází ke ztrátě schopnosti jater detoxikovat tělo.
Jaterní encefalopatie se ale může objevit také jako důsledek chronického jaterního onemocnění. Typicky ho pozorujeme v souvislosti s pokročilou jaterní cirhózou.
S trochou nadsázky se dá říct, že jaterní encefalopatie ukazuje, jak moc jsou játra pro tělo důležitá a co všechno dokáží ovlivňovat. Tento syndrom totiž způsobuje především to, že se v těle začnou hromadit látky, které by játra za běžných okolností dokázala odbourat. Jde zejména o toxiny, které potom negativně působí na centrální nervový systém, jenž se začne víceméně rozpadat.
Příznaky jaterní encefalopatie
Vzhledem k tomu, že nemoc ovlivňuje zejména centrální nervový systém, projevuje se zejména problémy s procesy řízenými mozkem. V prvním stádiu jsou pacienti obvykle lehce zmatení, mají poruchy spánku a chovají se jinak, než je u nich běžné. Ve druhém stádiu už přicházejí závažnější projevy poruchy osobnosti a myšlení. Třetí stadium většinou znamená ztrátu orientace a somnolenci, tedy stav zvýšené ospalosti, kdy pacient vyvíjí minimální spontánní aktivitu. Ve čtvrtém stádiu může člověk upadá do kómatu.
Diagnostika jaterní encefalopatie
Základní vyšetření se provádí rozborem krve v laboratoři, kde se zkoumá především zvýšená amonémie, což znamená vysokou hladinu amoniaku v krvi. Obvykle se také přistupuje k vyšetření zobrazovacími metodami magnetické rezonance (MRI) nebo počítačové tomografie. Zkoumá se ale také schopnost pacientů myslet. V tom pomáhá například test, při kterém má dotyčný za úkol spojit rozházená čísla dle posloupnosti nebo například nakreslit určitý obrazec.
Léčba jaterní encefalopatie
Samotná encefalopatie je vratným stavem. Je však nutné se zaměřit na příčinu, která ho způsobila, což jsou špatně fungující játra. Vzhledem k tomu, že například jaterní cirhózu vyléčit nelze, představuje ideální léčbu transplantace jater. Pro zmírnění příznaků encefalopatie se pak doporučuje omezit příjem bílkovin a podávat laktulózu. Podávají se také antibiotika proti střevní mikroflóře, jež mají za úkol snížit hodnotu amoniaku v těle, kterou vytvářejí právě střevní bakterie.
Foto: Freepik