Epidemiolog Petr Smejkal se spolu s premiérem Andrejem Babišem vrátili z návštěvy Izraele plní dojmů. Zdá se, jakoby se jim v zemi, která očkuje nejrychleji na světě a epidemii se jí už daří zvládat, otevřely oči. V mnohém se inspirovali a zajímavé postupy by rádi aplikovali také v České republice.
Podle Smejkala je důležité zjištění, že se koronavirus nakonec dá zvládnout. Hodně v tom ale pomáhá i rozdílný přístup, který v této zemi panuje. “My si v Čechách stále myslíme, že všechno musí dělat sestra nebo lékař. V Izraeli jsme na vlastní oči viděli, že to tak být nemusí. Mnozí z nás to kritizují už delší dobu. Viděli jsme, jak očkuje trénovaný vakcinátor, který prošel pouze očkovacím kurzem, není to ani sestra ani lékař,” uvedl Petr Smejkal v rozhovoru pro server idnes.cz. Je mu však jasné, že by se musel změnit zákon, což by na druhou stranu v nouzovém stavu neměl být takový problém.
Velmi podle něj pomáhá také digitalizace zdravotnictví, kterou však v České republice budeme jen obtížně dohánět. V Izraeli má u své pojišťovny jasně vedenou kartu s vlastní anamnézou. Není proto složité zjistit, kdo patří do rizikové skupiny a nabídnout mu očkování přednostně. Očkování tu jde tak rychle i proto, že s lidmi ohledně něj komunikují právě pojišťovny.
Epidemiolog Petr Smejkal ve středu oznámil, že v červnu počítá s překonáním hranice 40 000 obětí covidu v České republice. Dnes své vyjádření trochu zmírnil tím, že by bylo možné se teoreticky dostat ke 30 tisícům úmrtí. Je podle něj ale vyloučeno, aby konečné číslo bylo pod touto hranicí, a to ani tehdy, kdy budeme postupovat velmi přísně.
Čtěte také: Andrej Babiš se vrátil z Izraele a představil plán záchrany. Cesta stála za to, řekl
Epidemiolog je rovněž velkým zastáncem obdoby izraelského zeleného pasu, který opravňuje občany k využívání různých služeb. Izrael k němu přistoupil až tehdy, kdy byl schopen všem garantovat očkování, které je stále dobrovolné. Jde o jednoznačnou motivaci k tomu, aby si lidé vakcínu nechali píchnout a zároveň opatření, které má nadále zajistit to, aby se epidemie znovu nezačala šířit.
“Já bych to prosazoval, protože až budou mít všichni k vakcíně přístup, o žádnou diskriminaci nepůjde. Je to každého volba. Pokud si zvolíte očkování, jste neinfekční a budete mít přístup tam, kam ho budou mít ostatní také, ale s testem – bolavým nasofaryngeálním stěrem. Žádná diskriminace to tedy není,” uvedl Smejkal.
Foto: Shutterstock