Mohlo by se zdát, že epidemická situace je na dobré cestě ke zlepšení. Čísla nově nakažených už nerostou a dokonce začala pomalu klesat. Z televizního zpravodajství zní po delší době pozitivní zprávy. Jenže podle profesorky Evy Sykové, bývalé ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, to není správný přístup, protože jde podle všeho jen o výkyv dlouhodobě negativního trendu.
Podle Sykové je třeba lidem jasně říct, že tato nelehká doba bude trvat ještě dlouhou dobu, protože navzdory vakcínám budou přicházet různé mutace, případně se objeví dlouhodobé následky lidí s covidem, které bude třeba řešit.
“Ve zprávách by lidé měli slyšet, že situace, ve které jsme, bude trvat ještě velmi dlouho, že rozumní lidé by neměli demonstrovat proti přísnějším opatřením, že nelze nabádat k občanské neposlušnosti,” uvedla profesorka Syková pro server Parlamentní listy. “Je třeba opakovaně říkat, že dopady dosud nezvládnuté epidemie u nás budou pro všechny tím delší, čím laxněji budeme k omezením přistupovat. Také to, že dlouhá nezvládnutá epidemie přinese všem, včetně odpíračů, ještě delší čas nesvobody, zákaz cestování a všem zkomplikují život dlouhodobé ekonomické dopady epidemie.“
Velký problém vidí Syková v tom, že děti stále nemohou chodit do škol, což je důsledek nezvládnutých opatření jinde. Je jasné, že teď se do škol jen tak vrátit nemohou, protože situace je kritická. Jenže už to trvá příliš dlouho. “Bezpochyby se to podepíše na jejich vzdělání a psychice. Bohužel, nedostatečná omezení a nezvládnutá epidemie znamená, že děti do školy ještě dlouho chodit nebudou, a už to by nás mělo přimět k tomu, abychom se s epidemií vypořádali drastickými omezeními a děti se mohly vrátit do škol co nejdříve,” uvedla lékařka Syková.
Foto: Shutterstock